BCMU Pitesti – Steaua 72-89. Steaua, alaturi de Cluj si Oradea sunt in semifinale!

Dupa 3 meciuri fara emotii, Steaua este cea de a treia semifinalista a Ligii Nationale de baschet.

Dupa 2 victorii pe teren propriu, Steaua s-a deplasat la Pitesti. La pauza, gazdele conducea cu 2 puncte, 46-44. In partea a doua a meciului, Steaua a facut spectacol! Runkaustas si Malesevic marcand din toate pozitiile, iar lituanianul a fost cel mai bun de pe teren, cu  21 de puncte.

Este tanara speranta a baschetului romanesc!

Steaua va juca in semifinale, cu castigatoarea meciului dintre CSU Sibiu si  BC Mures. Speram ca in semifinale, salile sa fie pline si sa asistam cu totii la un spectacol. Baschetul romanesc isi revine usor-usor, din ce in ce mai multi straini de valoare vin in campionatul nostru, iar meciurile sunt din ce in ce mai atractive.

Copiii vin in numar din ce in ce mai mare la meciurile de baschet si chiar se inscriu la cluburi sportive. Sigur ai auzit de cea mai tare competite de baschet pentru elevi din Romania!

Datoria noastra e sa promovam si sa sustinem acest sport, care are mare potential in Romania.