De la o simpla alergare pe plaja, a devenit un eveniment sportiv international!

Desfasurat la Mamaia, cea de a patra editie a maratonului a avut anul acesta premii totale de 26.000 de lei, iar participantii s-au putut inscrie la 3 probe: maraton, semimaraton si 10 kilometri.

Organizatorul evenimentului, Daniel Antonaru a vorbit despre acest eveniment, mandru de numarul participantilor care a crescut in fiecare an: ”Ne aflam la cea de-a patra editie a Maratonului international al Nisipului, Mamaia 2017. Iata ca ceea ce a inceput ca o alergare intre prieteni pe plaja, in 2014, cand am avut 138 de participanti, a devenit un eveniment sportiv international atractiv”.

Doar din Republica Moldova, au luat parte 30 de sportivi, la maraton prezentandu-se alergatori si din Italia, Grecia, SUA, Suedia, Slovacia si Republica Moldova.

De altfel, un alergator din Republica Moldova, Mihail Bizniuc a fost cel care a trecut primul linia de sosire in proba de 10 kilometri. Pe locul 2, la doar 18 secunde fata de castigator, a iesit Mihail Cochior, iar pe locul 3 a terminat Emanuel Trandafir. La feminin, Antoanela Felicia Manac a terminat pe primul loc, urmata de Ana Maria Musca si de Denisa Stirbulescu.

Maxim Raileanu a castigat semimaratonul intr-o ora 10 minute si 50 de secunde. Podiumul a fost completat de Catalin Atanasoaiei si Nicolae Balan.

La proba de maraton baieti, primul care a trecut linia de sosire a fost Liviu Croitoru, dupa 2 ore, 45 de minute si 17 secunde, urmat de Cristian Hanganut si Stefan Salagean. La fete, maratonul a fost castigat anul acesta de Nicoleta Ciortan, care a terminat cursa in 3 ore, 21 de minute si 42 de secunde, in timp ce Mariana Nenu si Ionela Muscalu a terminat pe locul 2, respectiv 3.

La final, participantii si spectatorii au avut parte de o proba surpriza: ”Family Run”. 400 de copii insotiti de parinti sau bunici, au alergat pe distanta de aproximativ un kilometru, pe fazela din statiunea Mamaia.