Dinamo Bucuresti Cucereste Supercupa Romaniei

Supercupa României la handbal masculin a fost o afacere bucureșteană de această dată, cele două echipe din Capitală, Dinamo București și CSM București întâlnindu-se la Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” weekend-ul trecut. Câștig de cauză au avut sportivii din Șoseaua Ștefan Cel Mare, care au dominat de la un cap la altul meciul și care s-au impus cu scorul final de 29-25.

Meciul a fost departe de a fi unul caracterizat de liniște și monotonie, atât fazele de joc, cât și duritatea acțiunii din teren alimentând suspansul disputei. Cele zece eliminări de pe parcursul meciului au culminat cu accidentarea jucătorului Nicușor Negru (CSM Bucuresti) care a necesitat îngrijiri medicale. Altfel, ca desfășurare, campioana României Dinamo Bucuresti și-a pus amprenta puternic asupra meciului, conducând la pauză cu 6 goluri, iar în minutul 41 tabela de scor arăta 21-12 în fața alb-roșilor. CSM București a avut o zvâcnire de orgoliu, a marcat de șase ori consecutiv, dar avansul dinamoviștilor s-a dovedit insurmontabil și scorul s-a oprit la 29-25.

Astfel, Dinamo Bucuresti câștigă prima confruntare cu CSM București din această nouă stagiune, alimentând în continuare una dintre cele noi rivalități din handbalul românesc. Omul meciului, portarul dinamovist Ionuț Irimuș a comentat la finalul partidei: ”Am jucat mai bine decât CSM. Vreau să-i felicit că au o echipă foarte bună şi le doresc multă baftă în cupele europene. Deocamdată pentru campionat nu pot spune prea multe, abia a început, dar e clar că noi şi CSM vom fi principalele candidate la câştigarea campionatului”.

Pentru Dinamo Bucuresti au înscris Jakov Vrankovic – 8 goluri, Yves Ragot – 4, Sajad Esteki – 3, Marius Mocanu – 3, Ciprian Şandru – 3, Bogdan Criciotoiu – 2, Dan Savenco – 2, Cosmin Capotă – 2, Allahkaram Esteki – 1, Liviu Mironescu – 1.

Pentru CSM Bucureşti au marcat Guillaume Saurina – 8 goluri, Goce Georgievski – 4, Javier Humet – 3, Nicuşor Negru – 3, Samvel Aslanian – 3, Iulian Stamate – 2, Marius Stavrositu – 1, Ramon Şomlea – 1.