Dupa eliminarea de la Mondiale, urmeaza meciurile cu Rusia pentru calificarea la Campionatul European! Ce spune selectionerul Martin Ambros despre aceasta dubla decisiva

Romania a ratat calificarea in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania. Tricolorele au fost eliminate dramatic in optimit de Cehia, scor 27-28.

Echipa nationala de handbal feminin a României a parasit Campionatul Mondial. Jucatoarele antrenate de Ambros Martin au fost eliminate de Cehia, insa peste trei luni vor reincepe lupta pentru calificarea la Campionatul European din 2018.

Sfarsitul lunii martie a anului viitor va reprezenta un test foarte important pentru Romania. Tricolorele au deja patru puncte din tot atatea posibile in Grupa D a preliminariilor pentru Campionatul European din Franta, insa urmatorul adversar este unul foarte dificil.

Sanse mari de calificare! Nationala de handbal a Romaniei si-a aflat adversarele din grupa de calificare pentru Mondialul care va fi organizat chiar in Romania!

Romania, primul meci in deplasare

Romania va juca impotriva Rusiei o dubla care poate fi decisiva pentru calificarea directa la Europeanul din Franta. Ambros Martin a vorbit despre urmatoarele doua meciuri la conferinta de presa de dupa partida impotriva Cehiei.

„Trebuie sa mergem mai departe, avem meciuri grele in martie si cred ca puem cladi o echipa foarte puternica. E o dubla pe care trebuie sa o abordam cu atentie”, a declarat Ambros Martin la finalul meciului cu Cehia.

Gheorghe Tadici va antrena din nou nationala de handbal a Romaniei! Carmen Amariei a preluat si ea nationala de junioare!