Laura Ilie Tinteste Tokyo 2020

Laura Ilie (24 de ani) a câştigat prima medalie de aur a tirului feminin românesc la o Cupă Mondială. Succesul de la München îi deschide larg drumul spre JO 2020.

Tirul românesc lansează un nume promiţător pe ruta ce duce spre Tokyo 2020. Laura Ilie, o sportivă tânără, de numai 24 de ani, este noua senzaţie a sportului care a dat primul campion olimpic din istoria României, Iosif Sârbu – Helsinki, 1952. Laura a bătut toate recordurile naţionale în probele pe care le vizează pentru Tokyo, dar mai important este că a reuşit o premieră istorică. Ea a cucerit prima medalie de aur a tirului românesc la o etapă de Cupă Mondială, raportată la sectorul feminin specializat în probe de puşcă. Dinamovista s-a impus la Cupa Mondială de la München (Germania), la puşcă 10 metri – aer comprimat, după o prestaţie de zile mari.
Competiţia a avut loc pe 19 mai, iar sportiva antrenată de Olimpiu Marin a avut o evoluţie aproape de perfecţiune. Laura Ilie s-a calificat în finala de ”opt” de pe locul 2, cu 420.7 puncte (nou record naţional / vechiul rezultat de referinţă îi aparţinea tot ei, de la începutul lunii – 419.2), iar în finală a tras senzaţional: victorie cu 250.2 puncte, la aproape 4 puncte de locul 2!

Articolul a fost realizat de revista Sport în România și poate fi citit integral accesând acest link.