Inregistrare

Mai Multi In Primii 15 La FOTE 2017

Delegația României care a făcut deplasarea la Erzurum, în Turcia, pentru a participa la Festivalul Olimpic de Tineret European al sporturilor de iarnă evoluează constant. Momentan, obiectivul de a cuceri o medalie nu a fost îndeplinit, dar tinerii sportivi tricolori lucrează din greu la asta. În schimb, clasările constante în primele 15 locuri ale probelor unde au luat startul arată că nivelul e bun și prezența pe podium la FOTE 2017 e un lucru realizabil.

Cea mai bună clasarea a sportivilor din România de până acum la FOTE 2017 îi aparține lui Matyas Iszlay. Concurând în întrecerea de snowboard, Iszlay s-a clasat pe locul al șaselea în proba de snowboard cross (SBX). La fel, și Amanda Winona Stan a patinat artistic grațios, în programul individual feminin clasându-se pe locul al nouălea. Tot la patinaj, dar de aceasstă dată la cel de viteză, pe short track, Julia Albert și Antonia Gidro au încheiat pe locurile 8, respectiv 10, la 1.500 de metri feminin, în timp ce în întrecerea masculină, Attila Istvan Szasz a obținut locul al nouălea.

Alte rezultate înregistrate la FOTE 2017 până acum:

• Biatlon – 7,5 km urmarire feminin: Eniko Marton – locul 12; Timea Hajdu – locul 23; Katalin Potyo – locul 27;
  • Biatlon – 10 km urmarire masculin: Vasile Andrei Titoc – locul 18; George Marian Coltea – locul 29; Vasile Rusu – locul 38; Adelin Miodrag Duicu – locul 39;
  • Schi alpin – slalom feminin: Krisztina Toth – Locul 31 – in finalul competitiei, dupa ce in mansa 1 a ocupat locul 37; Lea Alessandra Trifu – nu a terminat mansa 2;
  • Patinaj artistic – individual masculin: Andrei Tanase – locul 14;
  • Schi sarituri – trambulina HS 109 masculin: Hunor Farkas –  locul 16; Mihnea Alexandru Spulber – locul 18; Radu Mihai Pacurar – locul 20; Daniel Andrei Cacina – locul 26;
  • Biatlon – 6 km sprint feminin: Eniko Marton – locul 20; Timea Hajdu – locul 25; Katalin Potyo – locul 31;
  • Schi fond – 7,5 km feminin: Anna Kemenes – locul 19; Zsanett Bernadett Darvas – locul 23;
  • Schi fond – 10 km liber masculin: Valentin Dirtu Lunic – locul 19; Iulian Ababei – locul 33; Aron Vakaria – locul 44;
  • Schi alpin – slalom urias masculin: Alexandru Stefan Stefanescu – locul 28 – la finalul celor doua manse, dupa ce in mansa 1 a ocupat locul 29; Mihnea Ioan Olteanu – nu a terminat mansa 1;
  • Biatlon – 7,5 km sprint masculin: Vasile Andrei Titoc – locul 15; Adelin Miodrag Duicu – locul 37; Vasile Rusu – locul 38; George Marian Coltea – locul 39.

Întrecerile FOTE 2017 continuă până mâine, 17 februarie.