Inregistrare

O mare handbalista crede ca Romania poate castiga Mondialul de handbal: ”Sincer, cred ca Romania are 70% sanse sa castige campionatul mondial”.

Romania a castigat si ce de-al treilea meci din grupa la Mondialul din Germania, dupa 19-17 cu Spania si s-a calificat in optimi, cu doua meciuri inainte de finalul grupei.

Lumea handbalului romanesc si nu numai este alaturi de nationala Romaniei de handbal care participa la Campionatul Mondial din Germania.

Multi fosti mari handbalisti ai nationalei s-au declarat foarte optimisti privind sansele Romaniei de a castiga Campionatul Mondial dupa 50 de ani:

Luminita Hutupan, fosta mare portarita a nationalei este cea mai optimista:

”Sincer, cred ca Romania are 70% sanse sa castige campionatul mondial. As fi prea optimista sa spun ca are 100% sanse, dar faptul ca am jucat atata timp pentru Romania ma “obliga” sa cred ca nationala de handbal are sansa ei de a deveni cea mai buna din lume”.

Ramona Farcau a declarat si ea:

”Este greu de estimat, tinand cont de faptul ca echipa nationala trece printr-o perioada de reconstructie. Sunt multe jucatoare noi, unele aflandu-se la prima participare la un Campionat Mondial, ceea ce poate aduce si o nota de imprevizibil pentru echipele adverse.

Daca gestioneaza corect presiunea de la un astfel de eveniment si dau dovada de unitate, putem spera la o prezenta in fazele superioare ale competitiei. In plus, tineretea lor poate fi sinonima cu ambitia de a reusi sa se impuna la un astfel de nivel”.

Narcisa Lecuseanu este si ea optimista:

”Avand in vedere ca am vazut deja prima zi cu jocuri in Grupa B, cred ca sansele echipei Romaniei de a-si atinge obiectivul sunt deschise”.

Gheorghe Tadici si Carmen Amariei vor antrena nationala de handbal a Romaniei!

6 puncte, dupa 3 meciuri! Locul 1 in grupa asigurat si 16 minute fara gol primit cu Spania!

Antrenorul Romaniei, Martin Ambros este primul care crede in forta echipei:

„Am o inima puternica. Am câștigat si cu inima azi. Meciul a fost dificil, stiam ca ele vor începe bine meciul, dar echipa a reactionat bine dupa ce a fost condusa. Am crezut in puterile noastre si am reusit sa ne impunem.

Din nou au reusit sa inscrie multe goluri, ne-au pus mari probleme in prima repriza, au trimis mult pe spatiul portii, deloc in afara cadrului portii.

Avem timp sa ne gandim la acest meci cu Spania. Acest rezultat de azi e important, nu decisiv, tocmai de asta trebuie să o luam meci cu meci”, a zis Martin Ambros pentru TV Telekom Sport.

Optimismul a crescut si in randul jucatoarelor noastre:

„A fost un meci foarte dificil. Ma bucur enorm ca nu am cedat, ca am demonstrat că suntem unite si ca atunci cand luptam toate, in echipa, suntem greu de invins”, a declarat Aneta Udristioiu.

„Stiam ca ne asteapta un meci greu cu Slovenia, au aratat ieri ca pot castiga impotriva oricui, as vrea sa le felicit. Dar sunt foarte fericita pentru echipa mea, ca am luptat din greu.

Chiar daca am fost conduse cu 5 goluri, nu am renunțat niciun moment si am avut incredere ca putem castiga”, a spus si portarita Denisa Dedu la conferinta de presa de la finalul meciului cu Slovenia.

Cristina Neagu a aratat inca o data de ce e cea mai buna jucatoare din lume. Ana Maria Dragut a jucat din nou perfect cu Spania, desi a intrat doar in ultimele 10 minute. Avem cea mai buna jucatoare din lume, cel mai bun pivot si unul dintre cei mai buni portari in Dumanska si Denisa Dedu! Si poate si cel mai bun antrenor din lume.

Victorie dramatica pentru Romania in fata campioanei mondiale!