Romania, aproape calificata la Campionatul European din Franta, dupa victoria cu Rusia

Dupa ce a pierdut in tur cu scorul de 30-25, echipa nationala de handbal a Romaniei a invins Rusia, la Cluj, cu scorul de 26-25 si sunt aproape calificate la turneul final din Franta, inaintea ultimelor doua etape.

Eliza Buceschi a fost cea mai buna jucatoare a meciului si si-a facut treaba atat ofensiv,  cu golurile ei, sase la numar, dar si in aparare unde a agatat in ultimele secunde o minge pe care ar fi putut scrie golul egalarii pentru Rusia.

Jucatoarele noastre au inceput foarte bine meciul si au incheiat prima repriza cu trei goluri avantaj. Rusoaicele au inceput mai bine repriza a doua si au reusit sa treaca in avantaj, dar Romania a reusit sa revina in final la conducere si a rezistat eroic.

Asa arata calamentul grupei cu doua etape inainte de final.

Romania va juca urmatorul meci in Austria, pe 30 mai, iar ultima runda va fi cu Portugalia, in Romania, pe 2 iunie.

La Campionatul European din Franta, ce se va desfasura intre 29 noiembrie – 16 decembrie 2018, se califica primele doua formatii din fiecare dintre cele sapte grupe si cea mai bună ocupanta a locului trei.