Romania, AUR la kaiac-canoe la Europenele de juniori si tineret

Romania a cucerit o medalie de aur, sambata, in finalele desfasurate pe distanta de 1.000 m la Campionatele Europene de kaiac-canoe pentru juniori si tineret de la Belgrad, prin Catalin Chirila si Constantin Diba, la Canoe-2, Under-23.

Romanii s-au impus cu timpul de 03 min 38 sec 500/1000, devansand Republica Moldova, cu 156/1000, si Ucraina, cu 01 sec 788/1000.

In finala de la Kaiac-2 feminin, Under-23, Florida Ciuta si Daniela Varona s-au clasat pe locul 5. Tot pe 5 a terminat Florentina Caminescu, la Kaiac-1, Under-23. Stefan Strat a ocupat locul 6 la Canoe-1 tineret. In cele trei finale ale juniorilor, Alexandru Patrascu a fost al saptelea la Canoe-1, Laura Plesca a sasea la Kaiac-1, iar Paul Buric si Cristian Zosima au terminat pe 6 la Canoe-2.

Sportivii romani vor mai evolua in alte sapte finale. La juniori, Alexandru Patrascu s-a calificat in finala la C1 pe 500 m, iar Livia Cale a obtinut biletul pentru finala similara feminina, Patrascu obtinand calificarea si in finala de la C1 pe 200 m, o alta finala fiind la K4 feminin pe 500 m (Angela Bodnariuc, Carmen Petre, Laura Plesca, Adrieana Mihai). La categoria Under-23 vor mai evolua in finale la K2 feminin 500 m (Florida Ciuta, Daniela Varona), C2 masculin 500 m (Catalin Chirila, Constantin Diba) si K4 masculin 500 m (Cosmin Lulciuc, Razvan Albisoru, Aurelian Ciocan, Sorin Cical).

Romania participa cu 37 sportivi la editia 2017 a Campionatelor Europene de kaiac-canoe pentru juniori si tineret si are ca obiectiv 5 medalii si 6 locuri IV-VI.