Romania, Pe Podium La Europenele De Haltere

Polonia găzduiește în aceste zile în localitatea Nowy Tomysl Campionatul European de Haltere rezervat categoriilor U-15 și U17, întrecere la care participă și lotul de sportivi al României. După numai două zile de întreceri, palmaresul tricolorilor este de invidiat, tinerii halterofili adunând un impresionant număr de 27 de medalii, 14 dintre acestea fiind de aur.

Sportivii români nu s-au sfiit să înceapă cu dreptul această ediție a Campionatului European de Haltere, categoria 50 de kilograme masculin U17 trecându-și în cont trei medalii de aur de luni, 12 septembrie, pe lângă altele deja cucerite. La smuls, Petrică Bălăuță a obținut aurul, cu 81 kg, în fața azerului Ismail Mamadov, care a avut și el 81 kg, dar românul a fost mai ușor la cântar. Bronzul a fost adjudecat de alt român, Valentin Iancu Ionadi, cu 80 kg. La stilul aruncat, victoria a revenit lui Iancu Ionadi, cu 100 kg, iar Bălăuță a obținut argintul, cu 93 kg, tot atât cât a avut și Mamadov, medaliat cu bronz. La total, Iancu Ionadi a luat aurul, cu 180 kg, argintul i-a revenit lui Bălăuță, cu 174 kg, iar bronzul a fost adjudecat de Mamadov (174 kg), după cum ne informează AGERPRES.

Bianca Geanina Grigoraș a ratat bronzul de puțin la categoria feminină de 48 de kilograme, la fel ca și Marian Cristian Luca și Constantin Carp, la categoriile 56 și respectiv 62 de kilograme.

Ziua de marți, 13 septembrie, s-a dovedit de bun augur pentru cei din echipa națională de haltere, când aceasta a câștigat nouă medalii. La cat. 58 de kg feminin, în concursul Under-15, Marinela Moroșan a câștigat trei medalii de argint, la smuls (74 kg), aruncat (85 kg) și total (159 kg), pe când Paul Dumitrașcu a obținut aurul la stilul aruncat. Andreea Penciu a cucerit aurul la stilul smuls, cu 76 kg, iar Nicoleta Constantin s-a clasat pe 4, cu 70 kg. La aruncat, aurul a fost adjudecat de Constantin, cu 92 kg, iar argintul a revenit Andreei Penciu, cu 91 kg. În ierarhia de la total, Penciu a fost prima, cu 167 kg, urmată de Constantin, 162 kg, care a fost mai ușoară la cântar față de ocupanta locului trei, ucraineanca Maria Gangur (tot 162 kg), cu 51,76 kg față de 52,50 kg, aflăm de la AGERPRES.

Până acum, România și-a trecut în cont un număr de 27 de medalii, dintre care 14 de aur, 9 de argint și 4 de bronz la aceste Campionate Europene de Haltere.

Sursa: AGERPRES