Succes European La Handbal Masculin

Zilele trecute au marcat un nou set de intalniri ale echipelor românești de handbal masculin în competițiile intercluburi europene. Dacă CSM București și Politehnica Timișoara s-au duelat cu succes în cadrul tururilor preliminare ale Cupei EHF, Dinamo București a avut de jucat direct în grupele Ligii Campionilor, unde a remizat.

Primul meci a aparținut echipei de handbal masculin a CSM București, care i-a pus la respect pe croații de la RK Zamet, cu un foarte clar 29-23. Partida a contat pentru turul secund preliminar al Cupei EHF, iar returul va avea loc săptămâna aceasta acasă la echipa croată. Jucătorii de la CSM care s-au remarcat au fost Nicușor Negru, care a marcat șapte reușite pentru echipa din Capitală, dar poate și mai valoroasă a fost prestația portarului Ionuț Iancu, care a apărat 21 de mingi trimise pe spațiul porții de adversari.

Politehnica Timișoara a avut de jucat tot sâmbăta trecută, însă în deplasare, ceea ce nu a împiedicat echipa de handbal masculin a bănățenilor să se impună la limită în fața norvegienilor de la Arendal, scor 24-23. Cel mai bun marcator al timișorenilor, Filip Lazarov, a reușit la fel de multe goluri ca Negru, adică șapte, astfel că Politehnica se pregătește de meciul din această săptămână cu moralul ridicat și un ochi pe turul 3 preliminar al Cupei EHF.

Campioana României la handbal masculin, Dinamo București, a primit ieri vizita turcilor de la Beşiktaş Mogaz HT Istanbul, în cadrul unei partide care a contat pentru Grupa D a Ligii Campionilor, meci care s-a încheiat la egalitate, 26-26. Cea de-a treia partidă a dinamoviștilor din Liga Campionilor putea însemna un prim succes în această competiție, însă golul din ultimul minut al meciului înscris de oaspeți a încheiat întâlnirea la egalitate. ”A fost un meci foarte disputat, foarte greu. Adversara s-a distanţat de câteva ori, dar ne bucurăm că am avut puterea să revenim de fiecare dată. Rezultatul este echitabil, având în vedere că adversarii au condus tot meciul”, a declarat pivotul Marius Mocanu, conform prosport.ro.