Timisoara Saracens Invinge Steaua

Turneul de rugby care reunește câteva dintre cele mai bune echipe de club ale României, Cupa Regelui, a devenit din nou deschis unui rezultat aleator, după ce Timisoara Saracens i-a administrat echipei Steaua Bucuresti prima infrângere din actuala ediție a turneului. Totuși, militarii rămân la conducerea Cupei Regelui, însă emoțiile se adună pe parcurs ce competiția se derulează.

Timisoara Saracens a început în forță și după numai cinci minute de la primul fluier al arbitrului, Brian Sefanaia, care a beneficiat de o pasă a lui Stephen Shennan, a bătut defensiva militarilor. În ciuda poziției dificile, Valentin Calafeteanu a reușit transformarea colegului său de pe liniile dinapoi. Până la încheierea primului sfert de oră, Valentin Calafeteanu, respectiv Florin Vlaicu au concretizat fiecare câte o lovitură de pedeapsă astfel că rezultatul devenise 10-3 în favoarea gazdelor. În ciuda eforturilor celor două echipe, până la pauză tabela de marcaj a mai fost modificată o singură dată: Florin Vlaicu dupa ce a ratat de la o distanță apreciabilă, nu a mai greșit ținta chiar înainte de expirarea primelor 40 de minute, rezultatul de 10-6 punând sub semnul incertitudinii deznodământul partidei.

Ultimul eseu a venit insa la final, autor Jody Rose, in ciuda faptului ca in minutul 70 Stelian Burcea a vazut cartonasul galben si banatenii au fost nevoiti sa evolueze in 14 jucatori. Astfel s-a conturat rezultatul final al partidei, 24-9 in favoarea echipei Timisoara Saracens care nici in cea de-a treia confruntare din acest an cu Steaua nu a primit vreun eseu.

În continuare, CSA Steaua București conduce în Cupa Regelui cu 18 puncte, având 5 meciuri disputate, în timp ce Timisoara Saracens și CSM Știința Baia Mare se află la egalitate, 14 puncte, dar cu patru meciuri disputate până acum.