U-BT Cluj-Napoca a castigat Supercupa Romaniei la baschet masculin

Supercupa Romaniei la baschet masculin a fost castigata de U-BT Cluj-Napoca. Finala s-a jucat intre clujeni si CSM Oradea si s-a incheiat cu 83-76.

Primele doua sferturi au fost echilibrate, dar din sfertul trei, clujenii s-au desprins de adversari si meciul mergea spre o victorie a lui „U”, detinatorii Cupei Romaniei.

Jason Washburn a fost cel mai bun jucator al lui „U”, cu 23 puncte si 9 recuperari.
De la CSM CSU Oradea s-a remarcat Giordan Watson, cu 22 puncte si 2 recuperari.

U BT Cluj-Napoca a castigat cea de-a doua Supercupa din  Palmares, dupa cea cucerita in 2016.