VIDEO | Robert Glinta a cucerit bronzul european! Prima medalie dupa 7 ani si un nou record national! Reactia emotionanta a mamei lui!

Robert Glinta (21 de ani) a cucerit medalia de bronz in proba de 100 de metri spate, la Campionatele Europene de natatie in bazin scurt de la Copenhaga.

Timpul romanului legitimat la Dinamo a fost 49.99, care a reprezentat totodată si un record național. Medalia a fost decernata de Camelia Potec, coform gsp.ro.

Aurul a fost castigat de rusul Kliment Koleșnikov, cu timpul 48.99, iar pe locul 2 s-a clasat Simone Sabbioni, cu timpul 49.68.

Mama sa a postat pe contul personal de facebook imagini filmate chiar de ea cu finala Europeanului de la care Robert a plecat cu o medalie: ”FELICITARI, ROBERT! Suntem tare fericiti pentru tine!”.

Finala 100m spate, Campionatele Europene în bazin scurt – Copenhaga, Danemarca: Robert Glință – culoarul 3.

Posted by Irina Glinta on 15 Decembrie 2017

Robert Glinta a invins doi campioni olimpici! Un alt roman a terminat pe locul 4!

Medalie la Campionatul European dupa 7 ani!

Ultima medalie obtinuta de un inotator roman la Campionatele Europene de inot in bazin scurt data din 2006. La editia desfasurata la Helsinki, Razvan Florea s-a clasat pe locul 3 la 200 de metri spate, cu 1:53,71. Astfel, Robert a stabilit un nou record national in aceasta proba, doborandu-si performanta din semifinale: 50 sec 30/100. Vechiul record fusese stabilt tot de el, pe 3 decembrie 2015, la Netanya, in Israel, 50 sec 77/100.

Robert Glinta, care se pregateste in SUA, unde urmeaza cursurile Universitatii California de Sud, a intrat in finala cu al treilea timp, pozitie pe care a reconfirmat-o în cursa pentru medalii. In tara, el este legitimat la CS Dinamo Bucuresti.

Ceremonie de premiere 100m spate, C. E. Înot în bazin scurt, Copenhaga – Danemarca: Robert Glință – medalie de bronz, cu nou record național (49:99), acordată de președinta F. R. N P. M. – Camelia Potec.

Planuri mari pentru Camelia Potec in al doilea mandat la Federatia Romana de Natatie! Robert Glinta ne poate aduce o medalie la Tokyo!

A prins si finala de 50 de m spate alaturi de un alt roman!

Semifinale si finale de mult ravnite, cu doua culoare colorate in albastru-galben-rosul drag noua, la Campionatele Europene de Inot in bazin scurt, desfasurate la Copenhaga – 50m spate, cu Robert Glinta si Catalin Ungur intr-un progres vizibil, datator de sperante si pentru viitor.

Semifinalele le puteti urmari de la minutul 16 si 50 de secunde:
– Robert Glinta castiga prima semifinala si inregistreaza un nou record national (23:21), calificandu-se in finala cu al doilea rezultat;
– Ungur Catalin incheie a doua semifinala pe locul 3, cu timpul de 23:34, si se califica in finala cu al 5-lea rezultat.
Finala o puteti urmari de la 1:37:10:
– Robert Glinta: 23:19 – nou record national – locul al 5-lea (la 7 sutimi de o noua medalie);
– Catalin Ungur: 23:42 – locul al 7-lea, deja o finala la prima sa participare europeana din carieră!