Ana-Maria Popescu, argint la Campionatul Mondial de la Wuxi, proba spada

Ana-Maria Popescu (Branza) a castigat medalia de argint la CM de scrima de la Wuxi (China), proba spada. In finala, Ana-Maria Popescu si Mara Navarria au mers cap la cap pana in ultimele doua minute, cand italianca a reusit desprinderea. Adversara s-a impus cu 13-10.

Ana-Maria Popescu a avut un parcurs perfect in toate cele patru meciuri. Sportiva noastra a fost cap de serie nr. 10 pe tabloul de „64” si a pornit cu o victorie in fata japonezei Kanna Oishi, scor 15-9. A urmat un meci cu italianca Rosella Fiamingo, castigat cu 15-8, pentru ca in optimile de finala, in cea mai dificila confruntare, Ana sa o invinga pe Dzhoan Feybi Bezhuda (Ucraina, favorita nr. 7) cu 15-9.

Pentru un loc in semifinale, Ana-Maria Popescu a intalnit-o pe Olena Kryvytska (Ucraina), cap de serie nr. 2. Romanca s-a impus si de aceasta data foarte clar, cu 15-11. Ea si-a tinut permanent adversara la distanta, dupa un debut de meci 3-0. In semfinale, Ana-Maria a avut o evolutie demna de o mare campioana, in asaltul cu Courtney Hurley (SUA). Romanca a fost condusa cu 13-11 spre final, dar a avut o explozie in ultimele secunde si a refacut handicapul. Cu o secunda inainte de final, a dat si tusa castigatoare. In urma acestui rezultat, Ana-Maria Popescu si-a asigurat medalia de argint la Wuxi, acesta fiind si cel mai mare rezultat la individual, dupa argintul din 2008 de la JO.

Sursa: Mediafax