Aur la Mondialele de canoe

Săptămâna trecută a avut loc una dintre cele mai importante competiții din lumea sportului kaiac canoe, Campionatul Mondial rezervat categoriilor Juniori și U23. După un parcurs foarte bun la campionatul european de la Plovdiv, desfășurat mai devreme în luna iulie, unde delegația României a obținut patru medalii, dintre care două de aur, a sosit și momentul confirmării performanțelor. În competiția din Belarus, pe lângă trei medalii de argint, canotorii juniori au reușit să devină campioni ai lumii în proba de canoe 4, pe distanța de 500 de metri.

Echipajul care a adus cea mai valoroasă medalie României este compus din Gheorghe Stoian, Cătălin Chirilă, Marius Milu și Andrei Nicolae, acesta completând cursa de 500 de metri în 1:39:319.

De remarcat sunt și celelalte trei medalii, toate de argint, câștigate de sportivii români. La kaiac simplu feminin, 200 de metri, Iulia Țăranu a fost surclasată doar de unguroaica Dora Lucz, în finala disputată duminica trecută. În ziua precedentă s-au obținut celelalte două locuri secunde, când Cătălin Chirilă a terminat pe locul al 2-lea proba de canoe simplu juniori 1.000 de metri, iar perechea de tineret Leonard Carp și Ștefan Andrei Strat s-a clasat pe același loc în proba de canoe 2 pe 1.000 de metri.

În cadrul aceleiași competiții, Florida Ciuta, Florentina Caminescu, Daniela Varona și Iulia Țăranu au ocupat locul al 6-lea în finala de la kaiac 4 pe 500 de metri, la categoria U23, pe când Mălina Trifescu, Corina Nechita, Laura Pleșca și Codruța-Elena Punguță s-au clasat pe locul al 9-lea în finala de kaiac 4, pe 1.000 de metri.