Austria – Romania 24-33, in barajul pentru Mondiale! Recordurile fabuloase ale nationalei feminine de handbal!

La ora actuala, handbalul e sportul de echipa la care avem cea mai buna nationala si fetele noastre nu ne-au dezamagit nici de data asta. Dupa victoria la 5 goluri din turul barajului pentru Mondiale, Romania a castigat si in Austria cu 33-24 si s-a calificat la turneul final din Germania, care sa va juca intre 1 si 17 decembrie.

Jucatoarele lui Martin Ambros au avut emotii doar in prima repriza a meciului jucat la Stockerau: la pauza, ele erau conduse cu 13-11, dar in partea a doua a meciului, impinse de la spate si de cei peste 200 de suporteri romani prezenti in Austria, detinatoarele ultimului bronz mondial au facut spectacol si au castigat la o diferenta de 9 goluri.

Victoria din deplasarea cu Austria nu marcheaza doar o noua calificare la Campionatul Mondial. Romania isi mentine seria incredibila de prezente si ramane singura echipa din istoria handbalului care a participat la toate cele 23 de editii de pana acum.

Pe langa acest record, Romania avea un bilant perfect si in toate jocurile disputate in deplasare in barajele pentru Mondiale, castigandu-le pe toate 6 pana la meciul din Austria, care a dus seria la 7.

Marcatoarele noastre au fost: Neagu 8 goluri, Udristoiu 5, Elisei Ardean 5, Perianu 5, Tomescu 3, Pintea 2, Ilie 2, Dinca 1, Laslo 1, Zamfirescu 1.

La turneul final sunt calificate direct gazda Germania, campioana mondiala Norvegia, precum şi Olanda, Franta sau Danemarca, echipe clasate pe locurile 2-4 la Europeanul din 2016.

La ultima editie a Campionatului Mondial (2015), Romania a obţinut locul 3, avand în palmares şi argintul mondial in 2005.

(foto articol: Alex Nicodim, GSP)