Avem viitor: Nationala de handbal feminin s-a calificat la Campionatul European!

Romania a terminat grupa de calificare pe locul 2 si s-a calificat la turneul final al Campionatului European din 2017, care se va disputa in Slovenia intre 27 iulie si 6 august, dupa ce a obtinut 3 puncte: o victorie, o remiza si o infrangere.

In ultimul meci al grupei, tricolorele au incheiat la egalitate cu Islanda, scor 22-22, dupa ce au fost conduse la pauza cu 12-13. In meciul anterior, impotriva Spaniei, Romania a pierdut scor 24-25, in timp ce cu Lituania am castigat la 5 goluri: 31-26. La egalitate de puncte cu Islanda, dar golaveraj superior, Romania se califica cu emotii la turneul final. In ultimul meci, Spania va juca cu Lituania, insa oricare ar fi rezultatul, clasamentul nu mai poate fi modificat.

La ultimul turneu final la care au participat fetele de la nationala de tineret, Romania s-a clasat pe locul 10 (2015).

O calificare meritata, pentru care Romania a muncit pana in ultima secunda. Mult succes fetelor si speram sa termine in primele 8!