Inregistrare

Campion Mondial Castiga Raliul Harghitei

Campionatul Național de Raliuri Dunlop a ajuns la finalul ediției din acest an, după ce ultimul act al competiției s-a consumat în estul Transilvaniei, unde a avut loc Raliul Harghitei. Deja câștigător matematic al campionatului din acest an și devenit între timp și campion mondial de juniori, Simone Tempestini nu s-a sfiit să își etaleze calitățile care i-au umplut panoplia de-a lungul timpului și s-a impus la Odorheiu Secuiesc.

Ultima specială a decis învingătorul din Raliul Harghitei, competiție care a revenit cu acest prilej pe asfalt, câștigătorul Tempestini fiind urmat de Dan Gîrtofan și Edwin Keleti. Gergo Szabo, lider pînă înaintea ultimei speciale, a făcut pană și a terminat pe locul 6 în cele din urmă.

Ultima buclă a raliului, derulată pe succesiunea de probe Văleni-Sânpaul-Lueta, l-a avut drept protagonist pe Dan Gîrtofan, care și-a adjudecat toate cele trei speciale, ajungând astfel la un total de 6 ”scratch”-uri. Despărțiți de doar trei zecimi la plecarea din parcul de service, Gergo Szabo și Simone Tempestini s-au concentrat pe duelul direct, care avea drept miză învingătorul întrecerii. Szabo i-a luat o zecime de secundă lui Simone pe PS10, pentru ca pe proba imediat următoare Tempestini Jr. să replice și să reducă ecartul la 0.2 secunde. Pe ultima probă, Szabo a făcut pană, a pierdut 4:59,9 și a căzut până pe locul șase, în timp ce Simone și-a adjudecat un nou succes, cel de-al șaselea din acest an în care a cucerit al doilea titlu național absolut consecutiv. În cadrul acestei ediții din Raliul Harghitei, Tempestini a câștigat în total patru probe, la finalul întrecerii el și coechipierul său, Marc Banca, fiind cronometrați cu timpul de 01 h 06 min 29 sec 7/10.

Raliul Harghitei a reprezentat etapa a opta și ultima în Campionatul Național de Raliuri Dunlop și Campionatul Național Rally2 Dunlop, competiții organizate sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv.