Campioni La Sportul Mintii

România a cucerit 6 medalii la Campionatele Mondiale Scolare de Sah de la Iaşi, micii performeri fiind premiaţi de ministrul Tineretului și Sportului, Marius Dunca.

Succes major pentru şahul românesc, care oferă garanţia că, pe viitor, va rămâne în topul mondial: delegaţia tricoloră a cucerit nu mai puţin de 6 medalii (una de aur, una de argint şi patru de bronz) la Campionatele Mondiale Scolare de Sah, care au avut loc la finalul lunii aprilie, la Iaşi. Campioană mondială la fete 13 ani a devenit Miruna-Daria Lehaci, iar medalia de argint a fost obţinută la categoria 11 ani băieţi de Robert-Ionuţ Creangă. Alături de cei patru medaliaţi cu bronz, aceştia au fost deja premiaţi de Marius Dunca, ministrul Tineretului și Sportului, care i-a felicitat pe sportivii cu performanţe deosebite în cadrul unei ceremonii oficiale, la sediul MTS. Competiţia de la Iaşi s-a întins pe 9 runde, 222 de jucători români fiind prezenţi la ediţia a 13-a a competiţiei supreme pentru această categorie. Nu mai puţin de 576 de sportivi, plus câteva sute de oficiali, din 41 de state ale lumii, au participat la Campionatul Mondial de la Iaşi, Mongolia clasându-se pe primul loc pe națiuni, cu 3 medalii de aur.

Articolul a fost realizat de revista Sport în România și poate fi citit integral accesând acest link.