CSA Steaua Bucuresti, Neinvinsa La Rugby

Cupa Regelui, una dintre cele mai importante competiții de rugby din țară, a oferit prilejul echipei CSA Steaua Bucuresti să își etaleze valoarea, iar echipa din Capitală nu a ezitat, reușind încă o victorie, de această dată în fața formației Știința Baia Mare. Astfel, „militarii” își păstrează seria perfectă de victorii, acum patru la număr, în această întrecere pe care o domină autoritar.

Meciul câștigat de CSA Steaua Bucuresti a fost lipsit de spectaculozitate din cauza conditiilor meteo cu multe greseli tehnice de ambele parti, iar atacurile de la începutul meciului ale oaspeților de la Știința nu au dărâmat defensiva gazdelor. Florin Vlaicu (CSA Steaua) a deschis scorul în minutul 11, l-a dus la 6-0 câteva minute mai târziu și tot el a determinat schimbarea punctajului de pe tabelă la 13-0. Repriza secundă aduce pe teren o Știința baia Mare ceva mai decisă, însă până la fluierul de final aceasta reușește să își treacă în cont 8 puncte, insuficient pentru a ajunge din urmă avansul bucureștenilor care între timp au mai marcat. Scorul final de 16-8 în favoarea celor de la CSA Steaua Bucuresti marchează cel de-al patrulea succes consecutiv al echipei în Cupa Regelui.

Într-un alt meci contând pentru Cupa Regelui, echipele din Capitală Dinamo București și CSM Olimpia București au oferit o partidă mult mai disputată, dovadă fiind și egalitatea de 20-20 înregistrată la pauză. Dinamo are ocazia în ultimul minut al partidei să acceadă spre un avantaj decisiv, dar Fili Lomani bifează o reușită pe care nu o transformă, astfel că CSM Olimpia câștigă la o diferență de un singur punct – 40-39.

Competitia al cărei lider este CSA Steaua Bucresti va intra intr-o pauza de doua saptamani, urmand a se relua pe 29 octombrie, cu etapa a V-a. Atunci, CSM Bucuresti va intalni in deplasare la Cluj, pe Universitatea, iar Dinamo Bucuresti va sta.