CSM Bucuresti Avanseaza In Liga

Echipa care deține cel mai valoros trofeu din handbalul feminin la nivel european, CSM Bucuresti, a reușit un meci de zile mari ieri seară pe teren propriu. Având ca adversar echipa daneză FC Midtjylland, gazdele s-au impus cu 26-20. Astfel, formația din București și-a asigurat prezența în următoarea fază a Ligii Campionilor.

Cu un nou antrenor la conducere, Aurelian Roșca, CSM Bucuresti a început meciul de ieri ezitant. Din start se știa că e necesară o victorie la minimum patru goluri diferență. În acest fel, echipa din Capitală își asigura locul secund în Grupa C, unde evoluează. Pe parcursul primeri reprize, CSM și-a revenit și, până la jumătatea meciului, se afla la conducere cu un avans liniștitor de 3 goluri (12-9).

Repriza secundă a găsit CSM Bucuresti mobilizată exemplar. În 17 minute, campioana Europei avea deja un avans de 7 goluri față de oaspeți. Totuși, danezele revin în joc, reduc din diferență, însă nu pot face față jocului cursiv și precis al gazdelor, care stabilesc scorul final în ultimele 3 minute ale meciului.

CSM Bucuresti le-a avut ieri, pe parchet, pe: Paula Ungureanu, Jelena Grubisic – Isabelle Gullden 5 goluri, Iulia Curea 2, Camille Ayglon Saurina 3, Cristina Vărzaru 4, Bianca Bazaliu 1, Aurelia Brădeanu, Linnea Torstensson, Carmen Martin, Oana Manea 2, Gnonsiane Niombla 2, Anastasia Lobaci 3, Majda Mehmedovic 4.

CSM Bucuresti joacă în Grupa a 2-a principală

Prin victoria de ieri, CSM Bucuresti păstrează locul secund în Grupa C. Astfel, se califică în Grupa a 2-a principală a Ligii Campionilor. Acolo va juca, din ianuarie 2017, cu Gyori ETO, Krim Ljubljana, Larvik HK, FC Midtjylland și Team Esbjerg. Pentru a se califica în sferturile de finală, CSM Bucuresti trebuie să se claseze între primele patru echipe.