Cuzma castiga Cupa Gorjului

Pilotul timişorean Bogdan Cuzma s-a impus pentru a doua etapă consecutiv în Campionatul Naţional de Viteză în Coastă Dunlop, duminică, după ce a câştigat Cupa Gorjului, şi a devenit astfel noul lider al clasamentului general, informează Federaţia Română de Automobilism Sportiv.

Desfăşurat pe cea mai înaltă şosea din România, Transalpina, între Novaci şi Rânca, evenimentul a adunat la start nu mai puţin de 59 de concurenţi. Câştigător al etapei anterioare, de la Poiana Braşov, Cuzma, la bordul unui Mitsubishi Lancer Evo IX, a profitat de problemele tehnice întâmpinate de contracandidaţii săi şi s-a impus clar în runda organizată în judeţul Gorj.  Acesta a terminat cursa în 5 min 28 sec 431/1000, fiind cu şapte secunde mai rapid decât Ovidiu Zaberca (Mitsubishi Lancer Evo VIII) şi cu 19 secunde înaintea lui Dan Prepeliţă (Audi RS4).

După ce în prima parte a zilei a dominat antrenamentele libere, Andrei Dumitrescu, la bordul unui bolid Tatuus, a fost nevoit să abandoneze din cauza unei planetare rupte, în timp ce Edu Stan a avut probleme cu diferenţialul, iar Lucian Răduţ, un alt pretendent la trofeu, nu a mai putut continua din cauza cutiei de viteze.

Cuzma conduce în clasamentul general din Campionatul National de Viteza in Coasta Dunlop

Graţie victoriei de la Cupa Gorjului, Cuzma a ajuns la un total de 65 de puncte în clasamentul general, devenind lider autoritar în Campionatul Naţional de Viteză în Coastă Dunlop, în timp ce principalii săi urmăritori sunt Horaţiu Ionescu Cristea (47 puncte), absent la Rânca, şi Edu Stan (42).

Câştigătorii pe grupe ai etapei de pe Transalpina sunt: Bogdan Cuzma (H), Adi Iliescu (A), Călin Maniţiu (N), Andrei Şerban (2 Roţi Motrice – F2), Costi Stratnic (2 Roţi Motrice – GT), Elias Julian Răduţă (Debutant) şi Cătălin Ghigea (I), în timp ce la echipe s-a impus Autotehnica. Cupa Gorjului „Vino acasă la Brâncuşi” a fost organizată de Clubul Sportiv Autocorex din Târgu Jiu, sub egida Federaţiei Române de Automobilism Sportiv, cu sprijinul Consiliului Judeţean Gorj şi a autorităţilor locale din Novaci şi Baia de Fier. Următoarea etapă este programată pentru 23-24 iulie la Sinaia.