Inregistrare

Dinamo, al treilea titlu consecutiv la handbal masculin

Dinamo Bucuresti a reusit sa castige al treilea titlu consecutiv de campioana nationala la handbal masculin, invingand in meciul decisiv al finalei marea rivala, CSA Steaua Bucuresti, cu scorul de 22-19 (10-13).

Steaua a inceput bine meciul si a condus cu 9-4 (min. 17), iar la pauza a condus cu 3 goluri diferenta. In repriza a doua, Dinamo a fost mai pragmatica si a castigat la o diferenta de trei goluri, cu 22-19.

Dinamo castigase la Chiajna si in prima partida a finalei, cu 27-25, dar Steaua si-a luat revansa in deplasare, cu 26-27. Finala s-a jucat dupa sistemul cel mai bun din trei partide.

Pentru Dinamo este al 15-lea titlu din istorie: 1959, 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1966, 1978, 1986, 1995, 1997, 2005, 2016, 2017, 2018.