Dinamo a castigat Cupa Romaniei dupa 29 de ani!!

CS Dinamo Bucureşti a câştigat Cupa României la handbal masculin, duminică, în Sala Olimpia din Ploieşti, după ce a învins-o în finală pe HC Dobrogea Sud Constanţa, cu scorul de 23-21 (11-13).

HC Dobrogea a făcut o primă repriză foarte bună şi a condus chiar la şase goluri, cu 12-6, dar Dinamo a revenit în meci şi a redus din ecart, la pauză scorul fiind de 13-11 pentru constănţeni.

Echipa antrenată de Aihan Omer s-a menţinut la conducere în primul sfert din repriza secundă, dar apoi, pe fondul unei duble eliminări la HC Dobrogea, Dinamo a reuşit să egaleze, 18-18, iar apoi să preia conducerea, cu 20-18 (50), cu patru goluri consecutive. Dinamo a câştigat cu 23-21 și a cucerit Cupa României după 29 de ani.

Cele două echipe se vor înfrunta şi astazi, în ultimul meci din semifinalele Ligii Naţionale, scorul fiind egal, 1-1, înaintea partidei din Sala Dinamo.
In finala mică, CSM Bucureşti a trecut de Potaissa Turda, cu 33-29.