Dubla istorica pentru Irina Begu la BRD Bucharest Open! Nu s-a mai intamplat asta din 1990!

Irina Begu a reusit sa castige turneul atat la simplu cat si la dublu. Irina a castigat cel de-al patrulea turneu al carierei.

La simplu, Irina a trecut in finala de germanca Julia Goerges, cu 6-3, 6-5. A venit victoria si in finala de la dublu, alaturi de o alta jucatoare din Romania, Raluca Olaru.

Cele doua romance au trecut in finala de belgianca Elise Mertens si olandeza Demi Schuurs, scor 6-3, 6-3. Irina devine astfel prima jucatoare dupa 1990 care reuseste aceasta performanta istorica.

Simona Halep la CSA Steaua Bucuresti!

Cum s-a desfasurat finala de simplu

Begu s-a impus intr-o ora si 37 de minute. Romanca a reusit un break in primul set, la scorul de 1-1. Ea si-a adjudecat setul în 42 de minute. In setul al doilea, Goerges a facut break la 3-3, preluand conducerea cu 4-3, insa imediat Begu a facut rebreak si a egalat – 4-4. Irina Begu a castigat apoi setul cu 7-5.

Irina a declarat dupa meci:

„In urma cu o luna a venit Catalina Cristea sa ma intrebe de acest trofeu, ce parere am… Nu m-am gandit nicio secunda ca dupa o luna il voi tine in mana. Sunt foarte foarte fericita si nu-mi vine sa cred ca este al meu”, a spus Begu la ceremonia de premiere.

Aventura istorica a lui Rafael Nadal!

Begu a felicitat-o pe adversara sa din finala, Julia Goerges, si i-a adresat cateva cuvinte in limba engleza: „Felicitari. Iti urez succes pentru restul sezonului. Stiu ca esti o jucatoare buna si vei castiga turnee”.

4 trofee la simplu, 4 la dublu, 20 de locuri in clasament.

Cele doua romance au obtinut un premiu de 12.300 de dolari si 280 de puncte in clasamentul de dublu. Au  invins in finala cuplul Elise Mertens/Demi Schuurs (Belgia/Olanda), cap de serie numarul 2, scor 6-3, 6-3, intr-o ora si 19 minute.

Pentru Irina Begu, este al patrulea titlu WTA la simplu, dupa cele obtinute la Taskent (2012), Seul (2015) si Florianopolis (2016). Dupa victoria de la Bucuresti, Irina a urcat de pe locul 58, pana pe 38.

La dublu, Begu are in palmares patru trofee in circuitul WTA: 2014 – Rio de Janeiro (alaturi de Irigoyen), Seul (Arruabarrena); 2013 – ‘s-Hertogenbosch (Medina Garrigues); 2012 – Hobart (Niculescu).

Cluburi Sportive lanseaza o noua campanie! #RomaniDeAur – Cunoaste-ti campionii! ???Aici este locul unde vorbim despre toate sporturile si celebram toate victoriile romanesti! (y) Cluburi Sportive isi propune ca populatia Romaniei de pe Facebook sa-i cunoasca pe eroii tarii: toti campionii olimpici! In fiecare saptamana vei afla de aici o noua poveste.DISTRIBUIE aceasta postare si hai sa dam un exemplu despre cum se face sportul in Romania. Nu e prea tarziu! E primul pas spre renasterea sportului romanesc! ??Citeste un super interviu cu campioana noastra, Catalina Ponor: "Gimnastica pentru mine este viata mea exprimata fara cuvinte" ➡ http://bit.ly/2p4oGM0 #RomaniDeAur – Cunoaste-ti campionii!