Echipa nationala de hochei a Romaniei a castigat Campionatul Mondial in stil de mare echipa!

Echipa de hochei a Romaniei U18 a castigat Campionatul Mondial, grupa valorica IIA, care a avut loc la Gangneung, in Coreea de Sud.

Tricolorii antrenati de Cornel Chirita au terminat grupa invingand chiar tara gazda, scor 2-1 (1-1, 1-0, 0-0). Asiaticii au deschis scorul in primele 5 minute, insa atacul nostru a functionat perfect si egalarea a venit de la Reszegh Zsolt, dupa o combinatie perfecta cu Eduard Casaneanu si Dosa Csaba. In repriza a doua, aceeasi tripleta a produs si golul 2, marcator fiind Casaneanu.

Astfel, Romania a castigat medalia de aur la aceasta competitie, cu un total de 13 puncte si a promovat in grupa valorica IB. Cel mai bun marcator al competiei a fost Andrei Vasile, cu 10 puncte: 8 goluri si 2 pase decisive. Liderul eficientei a fost Szabo Zsolt cu 4 goluri din 4 pase decisive, in timp ce portarul Adorjan Ors a avut cel mai procentaj cu peste 95% parade reusite, plus un shot-out contra Estoniei.