European Masters Bucuresti Revine Lui Judd Trump

Turneul European Masters Bucuresti desfășurat în perioada 3-9 octombrie i-a adus față în față în cadrul ultimului act pe englezii Ronnie O’Sullivan și Judd Trump, cel din urmă devenind și câștigătorul întrecerii, victorie care i-a adus un cec în valoare de 80.000 de euro.

Scorul final al întrecerii European Masters Bucuresti, de 9-8 în favoarea lui Trump, a reflectat parcursul meciului, o întâlnire echilibrată, unde au fost exploatate din plin greșelile adversarului. Deși aflat în avantaj după prima sesiune, când scorul indica 5-3, faimosul O’Sullivan s-a văzut egalat de conaționalul său.

Intrati cu scor egal in repriza decisiva, la 6-6, cei doi finalisti au oferit un deznodamant de neuitat spectatorilor prezenti la European Masters Bucuresti, găzduit de circul Globus. O’Sullivan a castigat dintr-o singura vizita la masa jocul 13, apoi s-a apropiat la o singura lungime de trofeu (8-6), dupa ce Trump i-a servit frame-ul pe tava, cu o ratare la ultima bila rosie. „Racheta” a scapat printre degete victoria, intrucat nu l-a pedepsit pe Trump la faultul comis atunci cand prima bila rosie trimisa de acesta in buzunar a fost urmata de cea alba. Ronnie a ratat la randul sau, iar Judd a raspuns cu un „century” (109 puncte), in jocul 15. Allte doua vizite la masa, de 82 si 74 de puncte, i-au adus „Asului din pachet” victoria, titlul si un moment de bucurie unic alaturi de iubita sa, intr-un meci incheiat bizar de O’Sullivan cu doua faulturi si un atac ratat in ultimele trei jocuri.