Inca o medalie la Taipei! Andrei Muntean a luat bronzul la sarituri!

Gimnastul nostru a cucerit medalia de bronz, in finala la sarituri cu nota 14.600, in cadrul Jocurilor Mondiale de la Taipei si aduce a doua medalie pentru Romania.

Andrei Muntean e dovada ca gimnastica masculina inca poate face performante!

Daca in finala pe echipe, echipa masculina de gimnastica a Romaniei formata din Andrei Muntean, Robert Ghiuzan, Robert Pașca, Adelin Kotrong, Robert Prichindel a terminat abia pe locul 14, in finalele pe aparate, Andrei Muntean a reusit sa obtina o medalie neasteptata.

Andrei Muntean s-a clasat pe locul 3 (medie de 14,600, după ce a fost notat cu 14,800 la prima saritura si cu 14,400 la cea de-a doua). Medalia de aur i-a revenit lui Audrys Nin Reye (Republica Dimonicana, 14,783).

Tot miercuri, în finala la paralele, Larisa Iordache s-a clasat pe locul 5 (13,800), medalia de aur fiind castigata de rusoaica Daria Spiridonova (14,233).

Aur pentru Larisa Iordache la Taipei!

Drumul spre medalie si celelalte rezultate ale gimnastilor

Andrei Muntean (79,750 puncte) a fost a doua rezerva la individual compus (locul 20).In schimb. a fost siingurul roman care a reusit sa se califice in finalele pe aparate cu a doua medie la sarituri, 14,750 puncte, devansat de ucraineanul Igor Radivilov, 14,850 puncte. Kotrong a fost al 13-lea (14,037), iar Ghiuzan a terminat pe 15 (13,825).

La sol, Ghiuzan a terminat pe locul 37 (13,100), Muntean pe 64 (12,300), Kotrong pe 67 (12,250), iar Pasca pe 72 (12,000).

La cal cu manere, primul roman a fost Pasca, pe 63 (11,600), Prichindel s-a clasat pe 65 (11,450), Muntean pe 66 (11,400), iar Kotrong pe 89 (8,600).

Muntean a fost al 16-lea (14,250) la inele, Prichindel a terminat pe 64 (12,650), Ghiuzan pe 65 (12,550), iar Pasca pe 69 (12,450).

La paralele, Muntean s-a situat pe 35 (13,450), Pasca pe 70 (12,250), Prichindel pe 89 (10,800), iar Ghiuzan pe 93 (10,175).

La bara fixa, Muntean a ocupat locul 26 (13,400), Pasca s-a clasat pe locul 50 (12,850), Kotrong pe 51 (12,750), iar Ghiuzan pe 60 (12,400).

Ea este gimnasta de 91 de ani! Exemplu pentru toti tinerii

Este cea de-a doua medalie a delegatiei Romaniei

Bronzul castigat de Andrei Muntean este a doua medalie a delegatiei Romaniei la Taipei, dupa aurul cucerit marti de Larisa Iordache la individual compus. Miercuri, gimnasta legitimată la CS Dinamo va mai evolua in doua finale, la barna si sol.

Cluburi Sportive lanseaza o noua campanie! #RomaniDeAur – Cunoaste-ti campionii! ???Aici este locul unde vorbim despre toate sporturile si celebram toate victoriile romanesti! (y) Cluburi Sportive isi propune ca populatia Romaniei de pe Facebook sa-i cunoasca pe eroii tarii: toti campionii olimpici! In fiecare saptamana vei afla de aici o noua poveste.DISTRIBUIE aceasta postare si hai sa dam un exemplu despre cum se face sportul in Romania. Nu e prea tarziu! E primul pas spre renasterea sportului romanesc! ??Citeste un super interviu cu campioana noastra, Catalina Ponor: "Gimnastica pentru mine este viata mea exprimata fara cuvinte" ➡ http://bit.ly/2p4oGM0 #RomaniDeAur – Cunoaste-ti campionii!