Inregistrare

Irina Begu si Andreea Mitu, castigatoare in proba de dublu a turneului BRD Open

Perechea formata din Irina Begu si Andreea Mitu a castigat finala de la BRD Open Bucharest, impotriva echipei formate din Danka Kovinic (Muntenegru) si Maryna Zanevska (Belgia), scor 6-3; 6-4.

Begu si Mitu pastreaza trofeul de dublu in Romania, dupa o victorie fara emotii. Irina si Andreea au inceput foarte bine primul set si au avut ocazii de break inca din primul game. Au concretizat 3 astfel de ocazii si s-au impus, dupa 37 de minute, cu 6-3.

Al doilea set a fost putin mai echilibrat, dar in final, si-au adjudecat setul secund cu 6-4.

Romancele vor primi cate 280 puncte WTA. Andreea Mitu va urca aproximativ 600 de locuri in clasamentul de dublu si va intra intre primele 250 de jucătoare.