Inregistrare

La sase ani de la Jocurile Olimpice, Diana Bulimar povesteste un episod nestiut: „Am muncit ani pentru acel moment si mi-a fost luat”

Fosta gimnasta Diana Bulimar, actuala concurenta la Exatlon, o competitie transmisa de Kanal D a dezvaluit o mare nedreptate care i s-a facut la Jocurile Olimpice, de acum sase ani.

La şase ani de la Jocurile Olimpice de la Londra, Diana Bulimar a povestit un episod care i-a marcat cariera.

Diana era calificata in finala de barna de la Jocurile Olimpice de la Londra si a fost pusa de antrenorii lotului sa se dea accidentata pentru ca in concurs sA intre Larisa Iordache, prima sub linia calificarilor. Antrenorii considerau ca Iordache are mai multe sanse la medalie.

„Eu am prins o singura Olimpiada, cea de la Londra, in 2012. Luasem deja o medalie si ma calificasem intr-o finala olimpica. Din fericire sau din pacate, colega mea, care era mai buna decat mine, era urmatoarea. Si, traind in Romania si putand sa se faca usor schimbari, m-am dus la doctor sa ma dau accidentata si sa concureze ea in locul meu. Nu stiam ce sa simt, dintr-o parte eram atacata. Familia imi era alaturi si trebuia sa isi dea acceptul pentru acel fapt, care nici pana in momentul de fata nu a fost semnat. Parintii mei nu si-au dat acordul. Colega mea Larisa a primit sansa, ma bucur ca a avut-o si a trait ce a trait pe barna. Simteam ca sunt moarta, aveam 14 ani de gimnastica, simteam ca am muncit atatia ani pentru acel moment si mi-a fost luat”, a spus Bulimar la Exatlon.

Larisa Iordache a confirmat acel episod. „Cum a zis si Diana, traim in Romania si s-a decis sa concurez eu in locul ei. Au fost niste motive, nu as vrea sa le spun, insa eu nu am fost de acord. Mi-ar fi placut sa fiu intr-o finala a mea, insa i-am luat sansa Dianei. I-am zis ca nu doresc sa ii iau locul, pentru ca si eu, daca eram pusa in situatia ei, as fi luptat pentru locul meu. (…) Au fost niste momente grele pentru amandoua. Dupa ce s-a terminat concursul, am hotarat sa nu mai facem aceleasi greseli pe viitor si nimeni sa nu mai treaca peste cuvantul nostru, sa incercam sa facem dreptate”, a afirmat Iordache pentru Kanal D.

Strategia nu a dat roade, iar Larisa Iordache a incheiat concursul la barna pe locul al saselea cu 14.200 de puncte, in conditiile in care Diana Bulimar obtinuse calificarea in finala cu o nota de 14.866.

#News24 💙💛❤️🔵 Nedreptățile și manevrele din gimnastica românească // Fosta gimnastă Diana Bulimar, concurenta de la Exatlon, a dezvăluit marea nedreptate care i s-a făcut la Jocurile Olimpice de Belu şi Bitang.La şase ani de la Jocurile Olimpice de la Londra, Diana Bulimar povesteşte un episod care i-a marcat cariera de sportiv.Calificată în finala de bârnă de la Jocurile Olimpice de la Londra, Diana Bulimar a fost pusă de antrenorii lotului (Octavian Bellu şi Mariana Bitang) să se dea accidentată pentru ca în concurs să intre Larisa Iordache, prima sub linia calificărilor.Antrenorii considerau că Iordache are mai multe şanse la medalie."Eu am prins o singură Olimpiadă, cea de la Londra, în 2012. Luasem deja o medalie şi mă calificasem într-o finală olimpică. Din fericire sau din păcate, colega mea, care era mai bună ca mine, era următoarea. Şi, trăind în România şi putând să se facă uşor schimbări, m-am dus la doctor să mă dau accidentată şi să concureze ea în locul meu. Nu ştiam ce să simt, dintr-o parte eram atacată.Familia îmi era alături şi trebuia să îşi dea acceptul pentru acel fapt, care nici până în momentul de faţă nu a fost semnat. Părinţii mei nu şi-au dat acordul. Colega mea Larisa a primit şansa, mă bucur că a avut-o şi a trăit ce a trăit pe bârnă. Simţeam că sunt moartă, aveam 14 ani de gimnastică, simţeam că am muncit atâţia ani pentru acel moment şi mi-a fost luat", a spus Bulimar la Exatlon.Larisa Iordache a confirmat acel episod. "Cum a zis şi Diana, trăim în România şi s-a decis să concurez eu în locul ei. Au fost nişte motive, nu aş vrea să le spun, însă eu nu am fost de acord. Mi-ar fi plăcut să fiu într-o finală a mea, însă i-am luat şansa Dianei.I-am zis că nu doresc să îi iau locul, pentru că şi eu, dacă eram pusă în situaţia ei, aş fi luptat pentru locul meu. (…) Au fost nişte momente grele pentru amândouă. După ce s-a terminat concursul, am hotărât să nu mai facem aceleaşi greşeli pe viitor şi nimeni să nu mai treacă peste cuvântul nostru, să încercăm să facem dreptate", a afirmat Iordache pentru Kanal D.Până la urmă, strategia nu a dat roade. Iordache a încheiat concursul la bârnă pe locul al şaselea cu 14.200 de puncte, în condiţiile în care Diana Bulimar obţinuse calificarea în finală cu o notă de 14.866. Cătălina Ponor a încheiat pe poziţia a patra competiţia la bârnă, care a fost câştigată de Dieng Linlin, din China.