Inregistrare

Larisa Iordache, doua medalii de aur la Cupa Mondiala din Slovenia!

Competiţia a debutat vineri, iar valoroasa gimnastă de la CS Dinamo, antrenată de Lăcrămioara şi Cristian Moldovan, s-a axat pe numai două aparate, aceleaşi de la Europene, paralele şi bârnă. Dovedindu-şi încă o dată valoarea, Larisa Iordache şi-a asigurat la ambele aparate calificarea în finală, cu cele mai mari note din concurs: 13.850 la paralele (notă de plecare din 5.4) şi 14.400 la bârnă (notă de plecare 6.0)

Citeste interviul exclusiv pentru Cluburi Sportive al Larisei Iordache!

Larisa a fost ultima gimnasta la start dar a terminat prima cu nota 13.800. Gimnasta noastra a fost la egalitate de puncte cu a doua gimnastă clasată, Ellie Black, din Canada, departajarea făcându-se după nota la execuţie, unde Larisa a avut cu 5 zecimi în plus.

Aici aveti un video cu exercitiul excelent facut de Larisa la paralele:

❤?? Cupa Mondială de Gimnastică Artistica ~ Koper (Slovenia)??❤? Paralele de Aur pentru Larisa Iordache in Slovenia!Larisa Iordache a câştigat medalia de aur la paralele, in cadrul Cupei Mondiale Challenge, de la Koper, Slovenia. Larisa a fost ultima gimnasta la start dar a terminat prima cu nota 13.800. Gimnasta noastra a fost la egalitate de puncte cu a doua gimnastă clasată, Ellie Black, din Canada, departajarea făcându-se după nota la execuţie, unde Larisa a avut cu 5 zecimi în plus. Felicitări Lari si mult succes in finala de la Bârnă!#SuntemCuVoi #HaiLariCredit video: Marcos Aurelio

Posted by Suntem CU VOI on 13 Mai 2017

A urmat o noua medalie de aur pentru Larisa Iordache, la aparatul ei favorit: barna. Iordache s-a impus cu 14,150, fiind urmată în clasamentul final de Elisabeth Black (Canada), cu 13,100, și de Thais Fidelis Dos Santos (Brazilia), 12,850.

Imnul României s-a auzit duminica din nou în Slovenia, unde Larisa Iordache se pregătește cu încredere și speranta pentru Mondialele din Canada 2018:

Imnul României s-a auzit astăzi în Slovenia??❤Larisa Iordache se pregătește cu încredere și speranta pentru Mondialele din Canada 2018.Speranța avem, acum sa ii uram mult succes si sanatate❤??‍♂️❤???‍♂️❤Va reamintim ca Larisa Iordache a participat la Cupa Mondială de Gimnastică Artistica de la Koper, unde a cucerit doua medalii de aur atât la paralele cat si la bârnă. Felicitări și mult succes în continuare Larisa!Credit video: Nadia Comaneci

Posted by Suntem CU VOI on 14 Mai 2017

In calificari, Larisa a fost notată în calificări la paralele cu 13,850 puncte, devansându-le pe brazilianca Flavia Saraiva, 13,750 puncte, și pe Elisabeth Black (Canada), 13,650 puncte. Românca a primit 14,400 în calificările de la bârnă, fiind urmată, la mare distanță, de Black, 13,300, și de Barbora Mokosova (Slovacia), 12,900.

Etapa FIG World Challenge Cup de la Koper este primul concurs internaţional la care a participat Larisa Iordache, după Campionatul European de la Cluj-Napoca unde a obţinut medalia de bronz la bârnă. 70 de sportivi (35 de fete, 35 de băieţi) din 18 naţiuni au participat la competiţia din Slovenia, în care au loc doar concursuri pe aparate.