Marius Copil, Eliminat De la Australian Open

Unicul jucător masculin din România prezent în calificările pentru Australian Open s-a văzut invins. Marius Copil (locul 127 ATP) a pierdut meciul cu australianul Alex Bolt (locul 631 ATP), din prima rundă de calificare la turneul de la Antipozi. Este pentru al doilea an consecutiv când jucătorul din Arad nu trece de faza calificărilor.

Marius Copil, în vârstă de 26 de ani, părea să aibă o misiune ușoară în fața lui Bolt. Totuși, tenismenul de pe locul 127 ATP a reușit să își adjudece doar primul set, scor 7-6. Următoarele două i-au revenit lui Bolt cu același scor 6-4. După două ore și 16 minute de joc, arădeanul a putut doar să constate înfrângerea.

Pentru Marius Copil, cel mai bun rezultat la Australian Open a fost în 2015, când a ajuns în turul secund. Nici acum, nici în 2016, el nu a izbutit să depășească faza calificărilor.

Totuși, la Antipozi se mai desfășoară și turneul de la Sydney, unde Horia Tecău face echipă cu olandezul Jean-Julien Rojer. Cei doi joacă în semifinale, în urma victoriei de astăzi contra australienilor Matt Reid/Jordan Thompson.