Inregistrare

Mihaela Buzarnescu in sferturile de finala ale turneului de la Tokyo! A ajuns la a saptea victorie consecutiva si urca pe locul 71 WTA!

Mihaela Buzarnescu a trecut de 60 de victorii la simplu in sezonul 2017 si, pentru a treia oara in mai putin de doua luni (57 de zile, mai exact), reuseste o serie de cel putin sase victorii consecutive in proba de simplu.

Joi, la Tokyo, „Miki” a invins-o cu un scor categoric pe reprezentanta Japoniei, Momoko Kobori (378 WTA) – 6-3, 6-3, intr-o ora şi 17 minute de joc.

A doua favorita in turneul ITF de la Tokyo, le-a luat la rand pe reprezentantele gazdelor in primele doua tururi, iar in sferturi va juca tot impotriva unei nipone – Junri Namigata (35 ani, 236 WTA).

Turneul Campionilor debuteaza duminica. Programul, grupele si premiul special primi de Horia Tecau!

Jucatoarea in varsta de 29 de ani continua cel mai bun sezon al carierei, care a adus-o până la poziţia actuala – 72 WTA, cea mai inalta a carierei. Buzarnescu a mers la turneul ITF de la Tokyo dupa ce in urma cu doua saptamani castigase titlul la Poitiers, la un ITF de 100.000 de dolari, fara set pierdut, cu victorie in semifinale la Tatjana Maria si la Van Uytvanck in finala. Daca in Franta, „Miki” a jucat in sala, acum, la Tokyo, turneul este în aer liber.

Ilie Nastase: ”M-au invitat la Turneul Campionilor, dar nu ma duc!”

Prezenta in premiera pe tabloul principal al unui turneu de Mare Slem, la US Open, pare ca i-a dat cu adevarat aripi Mihaelei Buzarnescu. Iata cum arata seriile victorioase ale Mihaelei, doctor in Educatie Fizica, incepand de la jumatatea lunii septembrie:

• 7 victorii consecutive in Franta, intre 13 şi 21 septembrie. Mihaela a mers la Biarritz (ITF 80.000$), a castigat cinci meciuri şi trofeul, apoi a castigat doua meciuri la Saint Malo (a pierdut in decisiv, in sferturi la acest ITF 60.000$ plus ospitalitate)
  • 6 victorii consecutive la turneul WTA International de la Linz (Austria), intre 7 si 13 octombrie: trei victorii in calificari, trei pe tabloul principal (a fost invinsa in semifinala de Barbora Strycova)
  • 7 victorii consecutive in Franta si Japonia, intre 25 octombrie si 9 noiembrie (serie in derulare): cinci victorii la Poitiers (ITF 100.000$) si doua victorii la Tokyo (ITF 100.000$), conform datelor oferite de Prosport.ro