Nationala de handbal masculin a Romaniei s-a calificat in play-off pentru Campionatul Mondial

Nationala de handbal masculin a obtinut punctul de care avea nevoie pentru a trece in urmatoarea faza a calificarilor pentru Campionatul Mondial din 2019. Romania si Ucraina au terminat 26-26, astfel ca tricolorii au castigat grupa preliminara de la Bolzano si vor juca in play-off-ul din luna iunie.

Finala cu Ucraina nu a inceput deloc bine pentru noi. Accidentarea lui Alexandru Simicu din meciul cu Feroe s-a dovedit a fi mai serioasa si nu a putut juca. Nici partida nu inceput bine pentru Romania, care dupa 10 minute era condusa cu 8-4.

La pauza, Romania era condusa cu 14-11, dar repriza a doua a inceput total diferit si in numai 3 minute, tricolorii au recueprat diferenta de puncte. Atitudinea si jocul din repriza a doua ne-au ajutat sa obtinem rezultatul de care aveam nevoie si scorul final a fost 26-26.