Nationala U21 Rateaza Calificarea

Orașul Pitești a găzduit weekend-ul trecut un turneu preliminar de calificare la Campionatul Mondial U21 de handbal masculin. Echipa nationala U21 a României a avut de înfruntat Suedia, Danemarca și Bulgaria. Pentru calificare, avea nevoie de trei victorii, însă acestea nu s-au produs. După două înfrângeri și un singur succes, prima reprezentativă de tineret va lipsi de la Campionatul Mondial.

Primul meci pentru nationala U21 a fost în compania Danemarcei. Tricolorii au început bine, terminând în avantaj prima repriză. Cel de-al doilea act al meciului a fost diametral opus, însă. Danezii au revenit de la 11-10 și au marcat pe bandă rulantă. În cele din urmă, meciul s-a încheiat cu un neversosimil 26-15 în favoarea nordicilor.

Astfel, nationala U21 a României a început întâlnirea cu Suedia de sâmbătă cu moralul afectat. Lucrul acesta s-a văzut din plin în joc, suedezii conducând la pauză cu o diferență de 6 goluri. Ecartul a crescut până la final, astfel că scorul după 60 de minute de joc era 32-25 pentru oaspeți.

Cu șansele de calificare spulberate, ultima partidă, contra Bulgariei, nu mai avea nicio miză. Nationala U21 a obținut totuși o victorie de consolare în fața vecinilor de la sud. Meciul care a avut loc duminică a avut scorul final de 33-22.