Olaru Invinge La Hobart

Turneul de tenis de la Hobart (Australia) a avut o jucătoare din România printre învingătoare. Raluca Olaru, care a făcut pereche cu Olga Savciuk au câștigat în proba de dublu feminin. Succesul nu a fost unul faci, adversarele părând a avea avantaj. Totuși, tie-break-ul a consfințit succesul duo-ului română-ucrainiene.

Raluca Olaru și Olga Savciuk au jucat contra jucătoarelor Gabriela Dabrowski (Canada)/Zhaoxuan Yang (China). Tabela de scor a arătat după o oră și 29 de minute de joc scorul de 0-6, 6-4, 10-5. Astfel, cele două jucătoare înregistrează două victorii în cele trei finale jucate împreună până acum. Olaru ocupă locul 64 WTA la dublu, pe când Savciuk 58.

Tot la turneul de la Hobart, România a mai avut o jucătoare prezentă în ultimul act. Monica Niculescu a jucat finala probei de simplu feminin. Ca adversară a avut-o pe Elise Mertens (Belgia), care s-a impus cu scorul de 6-3, 6-1. Jucătoarea flamandă era outsider-ul meciului, ea fiind clasată pe locul 127 WTA, în timp ce Niculescu se află pe 40 WTA. Totuși, problemele fizice au împiedicat-o pe jucătoarea din România să evolueze la capacitatea optimă. Niculesc ar putea avea ocazia revanșei în scurt timp, în cadrul meciului de Fed Cup dintre Belgia și România. Întâlnirile sunt programate să se desfășoare la București.