Optimi Australiene Pentru Tecau Si Mergea

Horia Tecau și Florin Mergea au obținut calificarea în optimile probei de dublu masculin de la Australian Open, fiecare făcând parte din altă pereche. Dacă Tecau, care a făcut echipă cu olandezul Jean-Julien Rojer, a obținut facil calificarea, lucrurile au stat diferit pentru cealaltă pereche cu român în ea. Florin Mergea și britanicul Dominic Inglot au avut nevoie de două ore și 38 de minute pentru a trece de francezii Julien Benneteau/Jeremy Chardy.

Horia Tecau si Jean-Julien Rojer au dispus de olandezii Wesley Koolhof/Matwe Middelkoop în două seturi, 6-3, 6-4. Partida începuse echilibrat, dar pe urmă viitori câștigători au preluat inițiativa și au marșat spre victorie. În total, Tecau si Rojer au avut nevoie de 70 de minute de joc pentru a merge în optimi. Victoria a fost cu atât mai savurată, cu cât a avut valoarea unei revanșe, Koolhof și Middlekoop câștigând întâlnirea din 12 ianuarie, din cadrul turneului de la Sydney. Tecau și Rojer vor juca în optimi împotriva australienilor Marc Polmans/Andrew Whittington.

De cealaltă parte, Mergea și Inglot au avut de lucru cu Benneteau și Chardy. Primul set le-a revenit francezilor, cu scorul de 3-6. Următoarele două seturi au văzut un tenis intens. Ambele s-au încheiat 7-6 în favoarea perechii lui Mergea, meciul înregistrând o durată de două ore și 38 de minute. Mergea și Inglot nu și-au aflat adversarii până la momentul redactării acestui material.