Rio 2016 – Mergea si Tecau, in semifinale

După un parcurs mai degrabă modest la aceste Jocuri, speranțele delegației României încep să crească, perspectiva unei medalii fiind la orizont. Echipa de tenis dublu masculin a României prezentă la Rio 2016 și alcătuită din jucătorii Florin Mergea și Horia Tecău a reușit să învingă echipa din doi jucători a țării gazdă a Jocurilor în sferturile de finală și se află la un meci distanță de obținerea unei medalii.

Mergea și Tecău i-au depășit pe brazilienii Marcelo Melo și Bruno Soares, după un meci de trei seturi, încheiat 6-4, 5-7, 6-2 și care a durat două ore fără zece minute. Al doilea set a fost și momentul probabil cel mai delicat al meciului pentru perechea română, care conducea cu 5-1, dar a cedat șase ghemuri succesive brazilienilor. Totuși, în cel de-al treilea set, nici măcar presiunea tribunelor nu i-a putut abate pe jucătorii României din drumul spre victorie, astfel că cei doi și-au obținut un bilet spre semifinalele probei de dublu masculin de la Rio 2016, unde o victorie le-ar garanta o medalie olimpică, prima a delegației noastre de la aceste Jocuri, insa dificil de obtinut.

În respectivul act al competiției, Mergea și Tecău vor avea de jucat cu americanii Steve Johnson și Jack Sock, clasați pe locul 24 și 43 respectiv în ierarhia mondială de dublu. Indiferent dacă perechea din România va câștiga sau meciul cu reprezentanții SUA, cel mai nefavorabil scenariu este cel al înfrângerii, care totuși le va garanta un loc patru în această probă, ceea ce ar fi cea mai bună clasare românească de la Rio 2106, de până acum. Semifinala se va disputa miercuri, 10 august. Tot miercuri se vor juca și meciurile din primul tur la dublu mixt, Irina Begu/Horia Tecău — Agnieszka Radwanska/Lukasz Kubot (Polonia) și Monica Niculescu/Florin Mergea — Carla Suarez Navarro/David Ferrer (Spania).