Romania, argint la Campionatul European de cross din Slovacia!

Echipa de senioare a Romaniei a cucerit medalia de argint la Campionatul European de cross din Slovacia, intrecere desfasurata la Samorin, se arata intr-un comunicat remis agentiei MEDIAFAX de Federatia Romana de Atletism.

In proba pe echipe, medalia de aur a fost adjudecata Marea Britanie. Roxana Barca a fost aproape de un trofeu, insa a trecut a patra linia de sosire. Din echipa Romaniei au facut parte Ancuta Bobocel (loc 11), Cristina Simion (16), Andreea Piscu (45), Claudia Prisecaru (68), Paula Todoran (70). La individual s-a impus alergatoarea din Turcia Yasemin Can.

La 90 de ani, castiga medalii pentru Romania si bate recorduri mondiale!

Totodata, juniorul Adrian Garcea a trecut al saselea linia de sosire a cursei castigate de norvegianul Jakob Ingerbrigtsen, influentand si ierarhia pe echipe la U-20. Romania s-a clasat pe locul 8, dupa Spania, Franta si Turcia. Din echipa Romaniei au facut parte Dorin Rusu (loc 12), Peter Herman (70), Rares Miklos (76), Marian Dumitrescu (90) si Alexandru Asmarandei (107).

La fete, la aceeasi categorie de varsta, prima a fost britanica Harriet Knowles-Jones. Cea mai buna clasare pentru Romania a fost cea a Gabrielei Doroftei (loc 37). In componenta echipei Romaniei, clasata a 14-a, dupa Marea Britanie, Italia si Spania, au mai intrat Angela Olenici (loc 57), Diana Bogos (59), Oana Ivancescu (82), Alina Butnariu (88) şi Loredana Viziteu (94).

Are zeci de medalii dar nimeni n-a auzit de ea! A castigat cursa care ar fi cosmarul oricarui sportiv roman!