Romania este in sferturi la Europenele de tenis de masa din Portugalia!

Echipele de cadete, juniori si junioare ale Romaniei s-au calificat, duminica, in sferturi la Campionatele Europene de tenis de masa pentru cadeti si juniori de la Guimaraes (Portugalia).

La cadete, Romania s-a calificat in sferturi, gratie victoriei cu 3-1 in fata Belgiei, prin punctele obtinute de Luciana-Camelia Mitrofan si Elena Adriana Zaharia (doua). Urmatoarea adversara va fi Turcia, luni.

Juniorii s-au calificat in sferturi, dupa 3-0 cu Slovacia, prin punctele castigate de Rares Sipos, Cristian Pletea si Dragos Florin Oprea. Franta va fi viitoarea adversara a tricolorilor, meciul fiind programat luni.

La junioare, Romania a dispus cu 3-1 de Turcia (Adina Diaconu — doua victorii, Andreea Dragoman) si va juca in sferturi, luni, cu Cehia.

La cadeti, in play-off, Romania a fost invinsa de Slovacia cu 3-1 (Andrei Tomica a adus punctul tricolorilor), dar a reusit prima sa victorie in Portugalia in Grupa K, 3-2 cu Olanda (Emir Cupledin, Emanuel Cocinschi-Deac-Tiganetea — doua victorii). Urmatorul meci va fi contra Letoniei.