Romania Joaca Baraj In FED Cup

Avantajul terenului propriu s-a dovedit a fi nefolositor echipei de tenis a României care a jucat în FED Cup în acest weekend. Având de înfruntat jucătoarele Belgiei, reprezentantele tricolorului au jucat sub așteptări, pierzând trei meciuri consecutive. Astfel, sub ochii publicului venit la Sala Polivalenta din București, România este eliminată din primul tur al Grupei Mondiale II, urmând a juca barajul pentru menținerea în acest eșalon valoric.

Primul meci din FED Cup a adus și prima decepție. Monica Niculescu, numărul 36 WTA, s-a văzut înfrântă de Kirsten Flipkens (74 WTA), după un meci în care a reușit să se remarce doar la început. Primul set părea a fi în contul jucătoarei de la CSM București, dar de la 3-1, Flipkens a adus scorul la 3-6. Setul secund părea a fi sub controlul belgiencei, dar Niculesc reușește să ajungă la 4-2. Din păcate, scenariul primului set se repetă, doar că acum Flipkens are nevoie de 4 ghemuri pentru a câștiga, misiune pe care o îndeplinește cu sânge rece.

Nici Sorana Cîrstea nu a reușit să o descoasă pe Yanina Wickmayer, deși meciul a fost unul crâncen, durând 3 ore şi 22 de minute. Scorul final de 7-6 (4), 5-7, 7-5 stă ca mărturie suplimentară, însă calculul hârtiei o indică pe belgiancă ca fiind cea care a gestionat cel mai bine momentele grele. Şi această întâlnire a fost caracterizată de fluctuații importante ale jucătoarele, un exemplu fiind primul set. Cîrstea conducea cu 5-2, numai ca să piardă cu 6-7. Deja, scorul general din FED Cup devenise 2-0 pentru Belgia, iar speranțele de revenire ale României se subțiau.

Ultimul meci de simplu a pecetluit soarta României în FED Cup. Irina Camelia-Begu (29 WTA) o va a jucat cu Elise Mertens (83 WTA), fără a izbuti să o învingă, continuând seria jocurilor nefericite ale naționalei noastre. Începutul partidei a fost bun pentru Begu, câștigând cu 6-3 primul set. Mertens și-a păstrat niște ași în mânecă și următoarele două seturi i-au revenit cu scorul de 7-5.

Astfel, România se pregătește de baraj în FED Cup, în luna aprilie, fără a-și cunoaște momentan adversara.