Romania Pastreaza World Rugby Nations Cup

Victoria din ultimul meci disputat în World Rugby Nations Cup a adus echipei naționale de rugby a României trofeul pus în joc în cadrul turneului. Astfel, după succesul cu 20-8 împotriva Argentinei XV, „stejarii” au devenit prima echipă care câștigă de două ori consecutiv cupa, dintr-un total de patru succesuri în această competiție.

Florin Vlaicu a avut șansa de a deschide scorul încă din primul minut, insa jucatorul a nimerit bara laterală, presiunea continuând cu atacuri pe liniile dinapoi, Jody Rose și Jack Umaga, iar apoi balonul purtat pe traseul Florin Vlaicu-Cătălin Fercu-Nicholas Onuțu dând emoții defensivei argentiniene. Argentina XV a replicat, însa Franco Cuaranta a fost placat de Dorin Lazăr și românii au continuat să domine cu înaintarea. Astfel, echipa-gazdă a obținut o nouă lovitură de pedeapsă pe care Florin Vlaicu a irosit-o dintr-o poziție foarte bună, de la 25 de metri față de butul advers.

Naționala României a condus cu 10-0 la pauză, Andrei Rădoi și Cătălin Fercu înscriind fiecare câte un eseu, iar încercările au fost transformate de Florin Vlaicu, care prin acest meci a egalat recordul de selecții în prima reprezentativă a țării. Așa cum au declarat-o înainte de startul competiției jucătorii echipei naționale, obiectivul României a fost acela de a păstra trofeul la București, lucru reușit prin trei succese în fața reprezentantelor Emisferei Sudice Namibia, Uruguay și Argentina XV, cu nouă eseuri marcate, un punct bonus ofensiv și o partidă în care nu s-a înscris împotriva „stejarilor”.

„Felicitari băieților care au reușit o mare performanță în această seară, pentru că au avut în față un adversar puternic. Este o muncă a întregii națiuni rugbistice din România, a oamenilor din cluburi, a suporterilor, a celor ce muncesc din greu în toate colțurile țării ca să găsească și să șlefuiască talente”, spune Haralambie Dumitraș, președintele Federației Române de Rugby, despre reușita României.

În cele trei partide disputate la World Rugby Nations Cup, staff-ul tehnic al României a utilizat 29 de jucători, dintre care zece au fost titulari în fiecare întâlnire: Alexandru Țăruș, Marius Antonescu, Johan Van Heerden, Viorel Lucaci, Stelian Burcea, Valentin Calafeteanu, Jody Rose, Florin Vlaicu, Jack Umaga și Cătălin Fercu. Dintre cei opt debutanți, Jack Umaga, Răzvan Ailenei, Nicholas Onuțu, Gigi Militaru, Ionuț Bălăban, Andrei Iurea, Dennis Perju și Florin Bardașu, au bifat prezențe în toate disputele Jack Umaga, Gigi Militaru și Răzvan Ailenei.

Această a fost cea de-a 11-a ediție a World Rugby Nations Cup și a fost pentru a 10-a oară când gazda meciurilor a fost România.