Simona Halep Paraseste Turneul Campioanelor

Turneul Campioanelor, competiție de tenis care se desfășoară în Singapore, s-a încheiat relativ repede pentru Simona Halep, numărul 4 WTA. Dominika Cibulkova i-a administrat cea de-a doua înfrângere jucătoarei din Constanța, ambele sportive având nevoie de o victorie în două seturi pentru a se califica în runda următoare.

Simona Halep a fost împiedicată să joace la potențialul ei maxim de o problemă la genunchi, astfel că o oră și 48 de minute de joc au fost suficiente pentru adversara slovacă ca să-și atingă țelul. De altfel, Halep a început modest partida, în primele trei ghemuri luând un singur punct, pentru ca primul set să arate scorul de 6-3, care reflecta fidel dominația Cibulkovei.

Al doilea set a părut mai promițător, însă cu calificarea deja în mare parte compromisă, singura zvâncire de orgoliu venită de la Simona Halep a fost când a condus cu 2-1 și când a fost aproape de adjudecarea setului, la scorul de 5-4. Dominika Cibulkova și-a revenit în timp record și cu o siguranță de sine vizibilă a câștigat următoarele trei ghemuri ca să încheie meciul după două seturi, 6-3, 7-5 în fața unui număr 4 WTA trădat de problemele articulare.

Simona Halep era considerată la începutul turneului favorita numărul 3, dar deznodământul participării l-a copiat pe cel de anul trecut, când a părăsit competiția din faza grupelor. Cel mai bun rezultat la Turneul Campioanelor l-a înregistrat în 2014, atunci când a jucat finala împotriva Serenei Williams