Inregistrare

Simona Halep Se Lupta Cu Serena Williams

Evoluția bună a celei mai valoroase jucătoare de tenis a momentului din România, Simona Halep, a dus-o pe aceasta până în sferturile de finală ale turneului US Open, unde se va duela cu nimeni alta decât Serena Williams. Jucătoarea din Constanța a acces în această fază după ce a dispus în două seturi de numărul 11 mondial, Carla Suarez Navarro (Spania), scor 6-2, 7-5 la capătului unui meci care a durat o oră și 38 de minute.

Dacă primul set a fost dominat copios de Simona Halep, al doilea a venit la pachet cu o încărcătură mare de răsturnări de situație, schimburi de mingi intense și multe lovituri spectaculoase. Suarez a luat primul ghem, Halep pe următoarele două, iberica a dus scorul la 3-2 în favoarea ei, pentru ca Halep să câștige următoarele trei ghemuri. La 5-3 în favoarea jucătoarei din România lucrurile păreau clare, dar Suarez a avut de obiectat și a restabilit egalitatea. Se pare însă că efortul a costat-o sensibil, slăbiciune de care Simona Halep a profitat și a tranșat sec meciul. În cadrul întâlnirilor directe, se înregistrează un 6-5 în favoarea româncei.

O semifinală cât o finală pentru Simona Halep

În sferturile de finală, Simona Halep va avea o misiune foarte dificilă, americanca Serena Williams, actualul număr 1 mondial și, mai nou, cea care deține recordul de cele mai multe meciuri câștigate într-un turneu de Mare Șlem (308 meciuri), fiindu-i oponentă. Istoricul întâlnirilor dintre cele două o favorizează pe sportiva din Statele Unite, care conduce cu 7-1 în această privință. ‘Turul următor va fi foarte dificil și vreau să mă bucur de acest succes. Sunt foarte fericită că am câștigat acest meci. E mereu dificil să o învingi (pe Carla). Am dat tot ce am putut”, a spus Simona Halep la finalul meciului cu Navarro, conform AGERPRES. Atât Halep, cât și Williams au ajuns anul trecut în semifinalele turneului de la Flushing Meadows, însă ambele au fost eliminate de către jucătoare din Italia.

Sursa: AGERPRES