Simona Halep In Turul 3 La US Open

Jucătoarea de tenis din Cehia Lucia Safarova s-a dovedit un adversar surclasabil de către Simona Halep, care după două seturi câștigate în fața ei și-a asigurat prezența în turul trei de la US Open, ultimul turneu de Mare Șlem din 2016. În această fază, Halep o va înfrunta pe unguroaica Timea Babos, cap de serie numărul 31.

Simona Halep, în vârstă de 24 de ani, a avut nevoie de mai puțin de 90 de minute pentru a se impune în fața cehoaicei clasată pe locul 44 în lume, conform clasamentului WTA. După un prim set în care Halep a ajuns la 3-0, Safarova a restabilit egalitatea, însă ritmul româncei s-a dovedit prea puternic pentru ea, primul set încheindu-se 6-3 în favoarea viitoarei câștigătoare a meciului. Al doilea set a părut mai echilibrat, dar erorile neforțate ale jucătoarei din Cehia, 44 la număr, și-au spus cuvântul, astfel că Simona Halep și-a trecut în cont victoria și, prin aceasta, și al patrulea meci câștigat în fața Safarovei în confruntări directe. Următorul meci al sportivei din Constanța va fi împotriva lui Timea Babos, care are 23 de ani și se află pe locul 34 WTA, pe care a învins-o în ambele confruntări directe de până acum.

Simona Halep si Monica Niculescu, singurele ramase la US Open

Perechea Camelia Begu – Raluca Olaru și-a văzut parcursul de la US Open încheiat încă din primul tur, după ce Jelena Ostapenko (Letonia)/Andrea Petkovic (Germania) au câștigat meciul disputat astăzi. Astfel, în proba de dublu feminin, România mai are o singură jucătoare la Flushing Meadows, pe Monica Niculescu, care face pereche cu Vania King (SUA) și se află în turul doi al turneului, urmând a juca sâmbătă. Tot Monica Niculescu este încă în competiție și la proba de simplu, având de jucat cu sportiva din Danemarca Caroline Wozniacki sâmbătă pe care trebuie să o învingă dacă este să ajungă în optimile de finală.