Sorana Cirstea, in sferturi la Beijing dupa o victorie incredibila cu Pliskova, numarul 4 mondial! Halep poate juca cu Sorana in semifinale!

Sorana Cirstea, locul 44 WTA, a eliminat-o pe numarul 4 mondial, Karolina Plitskova, in turul 3 la Beijing, scor 6-1, 7-5, dupa un meci superb!

In sferturi, Sorana va juca cu letona Jelena Ostapenko, care s-a calificat dupa abandonul chinezoaicei Shuai Peng, dupa doar 3 game-uri.

Sorana a jucat fara greseala in primul set, chiar daca Pliskova a facut prima break, romanca a reusit apoi sa castige 3 game-uri pe serviciul advers.

In setul doi, lucrurile s-au schimbat putin, iar Pliskova a dat tot ce avea mai bun si a condus cu 3-0. Sorana a avut o revenit si a dus scorul la 4-5, unde a salvat 3 mingi de set.

Simona Halep si istoricul meciurilor cu Maria Sharapova. De ce poate castiga la Beijing

„Nu m-am gandit la clasament, m-am concentrat pur si simplu pe jocul de astazi. Am jucat bine in ultimul timp, as putea spune ca rezultatele bune nu au venit pe atat de rapid, pe cat mi-as fi dorit. Dar am lucrat bine in ultimul timp, am facut lucrurile exact asa cum trebuie si mereu spun ca munca pe care o faci este rasplatita pana la urma”, a spus Sorana la finalul meciului.

”Antrenorul mi-a spus ca am fost condusa cu 5-2 şi 40-0 in setul doi, eu nici nu mi-am dat seama. Pur şi simplu, am jucat punct cu punct, am incercat sa nu ma gandesc la scor. Mi-am propus doar sa joc mingea potrivita de fiecare data. Si cred că a functionat, pentru ca nu mi-am pus presiune. Nu am simtit ca este o revenire, pentru că nu am prea fost constienta de scor. Cu siguranta, a fost placut sa termin în două seturi” , a mai spus tenismena la conferinta de presa de dupa meci.

„Este o jucatoare foarte buna, care a jucat cu adevarat foarte, foarte bine în ultimul timp, mai ales aici, in Asia. Din nou, va trebui sa dau tot ce am mai bun. Trebuie sa-mi fac jocul meu agresiv şi vom vedea care din noi reuseste sa o faca mai bine”, a mai spus Sorana Cîrstea.

Povestea celor 15 turnee castigate de Simona Halep!

Istoricul intalnirilor directe si la ce ne putem astepta de la acest meci

Sorana Cîrstea, locul 44 mondial, o va întâlni pe jucatoarea letona Jelena Ostapenko, cap de serie numarul 9 si locul 8 WTA, in sferturile de finala ale turneului Premier Mandatory de la Beijing (China).

Ostapenko – campioana la Roland Garros in acest an – s-a calificat in aceasta faza a competiţiei, joi, dupa abandonul chinezoaicei Shuai Peng, locul 25 WTA. Peng s-a retras dupa doar 16 minute, la scorul de 3-0 pentru adversara sa, in primul set, din motive medicale.

Cîrstea (27 de ani) si Ostapenko (20 de ani) s-au mai intalnit o singura data pana acum, in turul doi la US Open 2017, iar sportiva din Letonia s-a impus cu scorul de 6-4, 6-4.

Cele doua jucatoare au facut pereche in proba de dublu a turneului de la Beijing. Sorana Cîrstea si Jelena Ostapenko au fost eliminate, insa, in runda inaugurala, de cuplul format din Monica Niculescu si Su-Wei Hsieh din Taiwan, scor 4-6, 3-6.