Steaua Conduce Cupa Regelui

Etapa cu numărul trei din Cupa Regelui la rugby a adus prima schimbare de lider din actuala ediție. Dacă Timișoara Saracens s-au aflat până acum la conducere, bănățenii au cedat fotoliul de lider formației Steaua București.

Echipa militară a avut de jucat în compania celor de la Universitatea Cluj pe terenul stadionului Iuliu Hațieganu, lucru care nu a împiedicat-o din calea spre victorie. Al treilea succes consecutiv din actuala ediție a turneului Cupa Regelui a venit în urma unui meci care a început echilibrat, chiar cu scorul deschis de către gazde, prin Ionut Mazare dintr-o lovitura de pedeapsă. Chiar înainte de pauză, Moyake Kuselo a batut pentru prima data defensiva alb-negrilor si Steaua a intrat la cabine in avantaj, 5-3, ecartul marindu-se in primul sfert de ora dupa reluare cand Sosefo Sakalia si Ionut Dumitru au marcat cate un eseu in ciuda faptului ca Vali Mototolea fusese trimis pe banca pedepselor. La finalul meciului, tabela de marcaj arăta un scor de 29-3 în favoarea Stelei, victoria ducând echipa din București pe primul loc și cu „complicitatea” înfrângerii suferite de liderul de atunci Timișoara Saracens.

Bănățenii au jucat în etapa a treia din Cupa Regelui contra echipei CSM Ştiinţa Baia Mare, echipa din nordul țării reușind să se impună cu scorul de 14-3. Valentin Calafeteanu a deschis scorul, însă reușita sa s-a dovedit a fi și singura dată când Timișoara Saracens a modificat scorul pe tabelă. Pentru trupa lui Heikell Grainger situatia din teren s-a ingreunat in ultimele zece minute ale primei reprize cand, atat Marian Drenceanu, cat si Horatiu Pungea au fost trimisi pe banca pedepselor, astfel ca superioritatea numerica a Stiintei Baia Mare a dus la un eseu de penalizare, tot baimarenii fiind aproape, prin Marius Danila, de marcarea unei alte incercari. Dupa primele 40 de minute Stiinta Baia Mare s-a aflat in avantaj 7-3, la reluare sarazinii din Banat cu efectivul complet lasand impresia ca vor avea puterea de a reveni. Tot șapte puncte a reușit CSM Stiința și în repriza secundă, astfel că Timișoara Saracens trece pe locul secund în Cupa Regelui.

În cel de-al treilea meci al etapei, Dinamo București a dispus de Politehnica Iași cu scorul de 40-13, marcând prima victorie din acest sezon.