Steaua Si Stiinta Joaca Pentru Cupa Regelui 2016

Antrenantul turneu de rugby Cupa Regelui 2016 își va stabili echipa câștigătoare săptămâna aceasta. Finala, programată pentru 3 decembrie, se va disputa între CSA Steaua Bucuresti si Stiinta Baia Mare. Finala mică va avea ca protagoniste echipele Dinamo Bucuresti si CSM Olimpia Bucuresti.

Stiinta Baia Mare a găsit facilă întâlnirea cu CSM Olimpia București, din semifinale. Ardelenii s-au impus cu scorul de 48-20, dar meciul s-a dovedit spectaculos. Un total de nouă eseuri au fost marcate în semifinala din Cupa Regelui 2016. Începutul de meci a aparținut băimărenilor, care au jucat acasă, dar CSM a contrat, echilibrând jocul. Totuși, forma fizică mai bună a gazdelor și-a spus cuvântul și pe finalul meciului a venit și detașarea scorului.

În cealaltă semifinală, lucrurile au fost mai complicate. Eternele rivale, Steaua si Dinamo, au făcut un meci echilibrat. În cele din urmă, militarii s-au impus cu scorul de 30-27. Prima repriză a fost mai echilibrată, însă în cea secundă, Steaua a controlat mai bine jocul și nu a mai permis revenirea adversarilor.

Turneul Cupa Regelui 2016 își va avea finalele în data de 3 decembrie pe Stadionul Național Arcul de Triumf din București. Finala mică este programată să înceapă de la ora 11.00, pe când la ora 14.00 se va auzi fluierul de start al finalei mari.