Stejarii Inving Canada La Rugby

Meciul test cu numărul doi din această toamnă pe care echipa națională de rugby l-a disputat ieri în compania Canadei, îndreptățește Stejarii să privească cu încredere spre viitor. După succesul cu SUA, a urmat și succesul cu vecinii lor de la nord, scorul de 21-16 reflectând fidel acțiunea din teren.

Stejarii înregistrează a doua victorie consecutivă contra Canadei

Scorul a fost deschis de canadieni prin Gordon McRorie care a transformat o lovitura de pedeapsa in minutul 2. Stejarii au revenit imediat si Florin Vlaicu a egalat tot dintr-o tentativa de tinta concretizata. La scurt timp, Catalin Fercu muta jocul in jumatatea de teren adversa si crește presiunea asupra devensivei adverse. O actiune rapida a lui Ionut Dumitru a fost oprita in extremis. Apoi Florin Surugiu a amenintat terenul de tinta al nord-americanilor. În cele din urma apararea canadienilor a cedat. Florin Vlaicu a marcat prima incercare a partidei pe care tot el a transformat-o ducand scorul la 10-3. Pana la pauza Florin Vlaicu a marit avantajul Stejarilor la 18-6, in timp ce Conor Braid a ratat de la aproximativ 50 de metri.

Dupa reluare, initiativa a apartinut Canadei, insa defensiva a fost la inaltime. Stejarii au evitat primirea eseului care la un moment dat parea iminent, iesirea de sub presiunea adversarilor aducandu-le o lovitura de pedeapsa. Scorul devenea 21-6 prin lovitura de pedeapsa concretizata de Florin Vlaicu. De aici, naționala României s-a concentrat pe păstrarea avantajului. Câteva acțiuni ale Canadei au fost de natură să le aducă zece puncte, dar fluierul final a consfințit succesul pentru români.

Căpitanul mulțumit de meci

„Nu a fost ușor deloc, însă noi am fost conștienți că ei vor veni foarte hotărâți aici. Stiam că vor veni cu o frustrare pe care au acumulat-o de la întâlnirea de la Cupa Mondială. Ne-am asteptat sa fie un meci dur, ma bucur ca i-am contrat. Eram constienti ca va fi o lupta psihologica despre cine va domina acest meci. S-a văzut că noi am reusit sa fim peste ei. Sunt o echipa fizică, dar noi am demonstrat ca Romania are o echipa matura, care știe ce vrea. Suntem jucatori care atunci cand punem tricoul echipei nationale dam totul, nu ne mai gandim la nimic”, a declarat capitanul Stelian Burcea, pentru site-ul oficial al Federației Române de Rugby.